• środa, 15 czerwiec 2016 10:52

Na zdrowie kocie

Na zdrowie kocie
Na zdrowie kocie © archiwum

Lwy, gepardy i nasze domowe kociaki łączy skłonność do kociego kataru. Jest to powszechna na całym świecie choroba, wywoływana przez wirus FHV, kaliciwirus oraz bakterię.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

FHV – Feline herpesvirus – rozprzestrzenia się łatwo. U zainfekowanego kota pojawia się przeważnie zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, gorączka, osłabienie, a także owrzodzienie rogówki. Może dojść do ciężkich zaburzeń oddychania. Po ustąpieniu objawów większość kotów staje się nosicielami, wirus przechodzi w stan uśpienia.

RYZYKO ZARAŻENIA
Wszystkie koty są narażone na zachorowanie, jednak pewne sytuacje zwiększają jego ryzyo. Młode kocięta mogą zakazić się od matki nosicielami. Rozprzestrzeniania FHV sprzyja zagęszczenie zwierząt: hodowle, kociarnie, schroniska. Stres psychiczny (wystawy, nowy kot w domu, przeprowadzka, podróż), a także fizyczny (zmiana pogody, temperatury otoczenia) osłabiają zwierzę, czynią je podatniejszym na infekcje. Zagrożenie rośnie także z powodu niedożywienia, w trakcie ciąż y i karmienia, podczas i po przebyciu wszelkich chorób ogólnoustrojowych oraz z braku szczepień.

JAK CHRONIĆ KOTA
Koniecznie dbajmy o regularne szczepienie profilaktyczne. Unikajmy nadmiernego zagęszczenia zwierząt. Kocięta nie zaszczepione powinno się izolować. Dbajmy o dobre warunki higieniczne: wirus ginie w ciągu 3 godz. w temp. 37°C. Uzupełniajmy karmę suplementami stymulującymi odporność. Chorego kota leczymy pod kontrolą weterynarza antybiotykami o szerokim spektrum. Leczenie warto uzupełnić preparatami z L-lizyną, która hamuje replikację wirusa i zmniejsza obawy kliniczne zakażenia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)