• Kraj
  • poniedziałek, 30 listopad -0001 00:00
  •   812

Sanktuarium BM Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie

Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego mieści się w starej kaplicy będącej najstarszą częścią klasztoru
Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego mieści się w starej kaplicy będącej najstarszą częścią klasztoru Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego mieści się w starej kaplicy będącej najstarszą częścią klasztoru © archiwum

Kult św. Maksymiliana sprawia, że mimo braku wielowiekowej tradycji i cudownych zdarzeń leżących u podstaw założenia sanktuarium jest ono jednym z najbardziej znanych w kraju.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to
NPiepokalanów był wielkim planem ojca Kolbego. Wojna przerwała budowę sanktuarium i odebrała zakonnikowi życie, ale nie zniweczyła idei. Maksymilian Maria Kolbe, misjonarz, założył Niepokalanów w 1927 roku na terenie ofiarowanym przez księcia Franciszka Druckiego-Lubeckiego. Znaleźli tu swojego miejsce Rycerze Niepokalanej, stowarzyszenie świeckich apostołów Maryi. Tuż przed wojną ruszyła budowa sanktuarium, przerwana wybuchem wojny.

HEROIZM KOLBEGO
Niepokalanów przyciąga pielgrzymów dzięki heroizmowi swojego założyciela Maksymilian Kolbe zginął w Oświęcimiu, oddając życie w zamian za życie innego więźnia. Sława czynu i związany z nią kult męczennika przyciąga pielgrzymów do Niepokalanowa. Mogą tu niemal otrzeć się o świętego, którego cela zakonna przetrwała wojenną zawieruchę. Rocznie odwiedza ją pół miliona ludzi.

ZNAK IDEI
Sanktuarium św. Maksymiliana mieści się w starej kaplicy będącej najstarszą częścią klasztoru. Jest to miejsce, w którym święty odprawiał msze, modlił się i organizował spotkania. Tu bracia zakonni składali śluby. Figurka Niepokalanej, znajdującą się przy kaplicy, stoi tu od czasu panowania Niepokalanowa, a ojciec Kolbe umieścił ją jako znak idei na pustym jeszcze wówczas gruncie obiecanym przez księcia. Dzisiaj w Niepokalanowie stoją bazylika, muzeum, budynku związane z działalnością Rycerstwa Niepokalanej oraz klasztor Franciszkanów. Figura ustawiona rękami świętego nie słynie łaskami. Pielgrzymi nie znajdą tu też typowego do sanktuariów cudownego źródła. Odnajdą za to źródło franciszkańskiej tradycji ubóstwa i otaczania czcią Matki Boskiej. Dowiedzą się, że podczas pierwszej mszy odprawionej przez ojca Kolbego wierni klęczeli na uklepanym ściernisku. Ojciec Maksymiliana Kolbe został kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 roku. W tutejszej bazylice, w ołtarzu kaplicy św. Maksymiliana, znajduje się relikwiarz z puklem jego włosów.

DOJAZD:
Z Warszawy do Teresina pociągiem Kolei Mazowieckich ze stacji Warszawa Zachód do staci Teresin-Niepokalanów (40 minut)
NOCLEGI:
Dom Rekolekcyjny „Niepokalanów”, Teresin, ul. O. M. Kolbego 5.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)