• Kraj
  • poniedziałek, 27 maj 2013 08:59
  •   1186

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Drzewo z postacią Matki Boskiej obudowano kaplicą - z pniem w środku i konarami wychodzącymi na zewnątrz
Drzewo z postacią Matki Boskiej obudowano kaplicą - z pniem w środku i konarami wychodzącymi na zewnątrz Drzewo z postacią Matki Boskiej obudowano kaplicą - z pniem w środku i konarami wychodzącymi na zewnątrz © archiwum

„Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy” – tak w kompleksie złożonym z klasztoru, krużganka i kościoła mówi dokument XVII-wieczny, najstarszy zapisek w sanktuarium w Świętej Lipce.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dzieje jej początków przetrwały w przekazach, które głosiły, że po odpusty i w nadziei uzdrawiania pielgrzymi zmierzali tu już w średniowieczu. Legendę o początkach Świętej Lipki spisał w 1626 r. historyk Michał Ciaritius. Według niego w XIV wieku skazaniec czekając na śmierć w kętrzyńskim lochu doznał objawienia. Matka Boska dała mu nadzieję na ratunek, prosząc o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem na ręku. Więzień pracował do rana, a piękno figury poraziło strażników. Uwolniony, umieścił rzeźbę na lipie rosnącej przy drodze do Reszla. Według legendy obecna bazylika stoi w miejscu drzewa. Miejsce zasłynęło jaki cudowne, a modlący się doznawali łask.

LIPA Z CUDAMI
Głośne stały się uzdrowienia, np. odzyskanie wzroku. Podobny lud był świadkiem, jak na widok drzewa klękały zwierzęta. Kętrzyński proboszcz przenosił rzeźbę dom miejskiego kościoła, ale ta zawsze wracała na lipę. Drzewo odbudowano kaplicą. Pod koniec XV i na początku XVI wieku do kapliczki , nazywanej Świętą Lipką, pielgrzymi zmierzali z odległych stron. Był wśród nich wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern, który dotarł tam boso aż z Królewca.

KOŚCIÓŁ NA GRUZACH
Po latach zapomnienia związanego z reformą zwalczającą kult świętych na odnalezionych gruzach kaplicy w XVII w. wzniesiono kościół, umieszczając w nim figurę Marii z Dzieciątkiem, wyrzeźbioną w piaskowcu, ustawioną na murowanej lipie o blaszanych liściach. Najwięcej pielgrzymów przybywa do Świętej Lipki na odpusty Nawiedzenia NMP w ostatnią niedzielę maja i 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Święta Lipka poza ludźmi pragnącymi nacieszyć oczy przepychem baroku, przyciąga modlących się o płodność, odzyskanie wzroku i wyjście z nałogu.

DOJAZD: Pociągiem do Kętrzyna, a stamtąd autobusem PKS (ok. 13 km). Autobusy PKS z Kętrzyna do świętej Lipki kursują co godzinę, podróż trwa 20 minut. Jadąc z Kętrzyna samochodem, z trasy nr 592 należy skręcić w ul. Gdańską – w trasę nr 594 (13,6 km). Podróż do Świętej Lipki trwa ok. 17 minut.
Z Reszla (spod dworca) autobusy do Świętej Lipki kursują co 1-1,5 godz. Podróż trwa 12 minut. Z Olsztyna dojazd trasą nr 16 i 590 (72,2 km) trwa ok. 110 minut.
NOCLEGI: Dom Pielgrzyma, czynny cały rok.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)