Sanktuarium matki Bożej Bolesnej Królowej Polskiej w Licheniu
We wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad Jeziorem Licheńskich wznosi się ogromna świątynia ze złota, blisko 14-metrową kopułą. W Licheniu znajduje się cudowny obraz związany z objawieniami w lesie grąblińskim.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Objawienia Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski miały tu miejsce w połowie XIX w. Matka Boża prosiła o przeniesienie obrazu w lasu w „godniejsze miejsce”. Świątynie w Licheniu, w trakcie budowy pobłogosławił papież Jan Paweł II, który odbył pielgrzymkę w 1999 r. W dzwonnicy bazyliki znajduje się „Maryja Bogurodzica” – największy dzwon w Polsce. Co roku sanktuarium, złożone z trzech kościołów oraz Golgoty z Drogą Krzyżową, odwiedza półtora miliona osób. Bazylika jest największa w Polsce. Jedna z jej wież wznosi się na wysokość 130 metrów.
SUKNIA Z ORŁEM
Idea umieszczenia wizerunku Matki Boskiej z orłem w licheńskim sanktuarium ma swój początek w roku 1813. Żołnierz, śmiertelnie raniony w bitwie narodów pod Lipskiem, miał wizję Matki Boskiej chodzącej po pobojowisku w amarantowej sukni ze znakiem orła białego na piersi. Obiecała mu ocalenie i poleciła znaleźć jej wizerunek w sukni z takim emblematem. Miał go umieścić w miejscu odwiedzanym przez wielu wiernych, aby mogli się przed nim modlić. 23 lata później ocalony żołnierz znalazł odpowiedni obraz w przydrożnej kapliczce, wracając z pielgrzymki do Częstochowy. W 1844 r. powiesił obrazek przy drodze w lesie grąblińskim. Słynne objawienie miało tam miejsce w 1850 r. Pasterz Mikołaj Sikatko widział Matkę Boską i przekazał ludziom jej orędzie, w którym wzywała do nawrócenia i pokuty za grzechy.
WYPŁENIENIE OBJAWIENIA
W 1852 roku obraz przeniesiony z lasu do kaplicy w Licheniu, a stąd do kościoła św. Doroty. W 2006 r. trafił do bazyliki Matki Bożej Licheńskiej. Jest XVIII-wieczną kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Cudowny obrazek, przedstawiający Maryję z orłem w koronie na piersi, ukoronował w 1967 roku kardynał Stefan Wyszyński.
RELIKWIA KRWI
W Licheniu znajduje się relikwiarz z krwią św. Jana Pawła II. Jest to krew pobrana do badań niedługo przed jego śmiercią. Zawartością ampułek skroplono płótno. Relikwia licheńska to jego poplamiony skrawek.
DOJAZD: Z oddalonego o 16 km Konina, do którego można dojechać pociągiem, do Lichenia dojazd autobusem PKS. 20 km od Lichenia przebiega autostrada A2.
NOCLEGI: Można tu zatrzymać się w jednym z hoteli domów noclegowych i pensjonatów.