• środa, 27 listopad 2019 08:28

Zbliża się Adwent

Zbliża się Adwent
Zbliża się Adwent © archiwum

W najbliższą niedzielę, 1 grudnia rozpoczyna się adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjścia Zbawiciela.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Adwent rozpocznie się w niedzielę i potrwa cztery tygodnie. Czas adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są roraty. To msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, jest odprawiana zwykle bardzo wcześnie rano. Jednak od pewnego czasu, z racji tego, że w roratach uczestniczą dzieci oraz młodzież chodząca rano szkoły, msze św. odprawiane są również wieczorami.

W liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Wyjątkiem jest trzecia niedziela Adwentu – tzw. niedziela Gaudete (radujcie się). Obowiązuje w niej różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia. Czas adwentu ma swoje symbole, jak świeca roratnia, wieniec adwentowy, figura Matki Bożej, przekazywana różnym osobom, lampion adwentowy oraz adwentowy kalendarz.

Okres adwentu to również typowy czas rekolekcji parafialnych w Kościele katolickim. Odbywają się one również w wielkim poście i zwykle trwają cztery dni. Rekolekcje rozpoczynają się niedzielną mszą św. i charakteryzują się specjalnym kazaniem odprawianym najczęściej przez przyjezdnego księdza z innej parafii. Koniec rekolekcji jest zazwyczaj okazją do spowiedzi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.