• piątek, 20 grudzień 2019 08:37

Od kogo prezenty?

Gwiazdor nir ma monopolu
Gwiazdor nir ma monopolu Gwiazdor nir ma monopolu © archiwum

O ile św. Mikołaj przynosi podarki 6 grudnia, to w przypadku Świąt Bożego Narodzenia nie ma on już takiego monopolu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W Wielkopolsce i na Kaszubach mamy do czynienia z Gwiazdorem lub Gwiazdorami roznoszącymi prezenty. To termin zaczerpnięty z dawnej tradycji słowiańskiej, kiedy podczas zimowego przesilenia zwyczaje było odwiedzanie domów przez gości, wśród których znajdowała się osoba ubrana w baranicę i futrzaną czapę, niosącą gwiazdę na drzewcu.

Na Śląsku i na Opolszczyźnie prezenty po wieczerzy wigilijnej przynosi Dzieciątko, utożsamiane z Dzieciątkiem Jezusa. Tradycja ta pochodzi z Czech.

Z kolei Gwiazdka obdarza dzieci na południu Polski, głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu, ale czasami pojawia się także w województwie świętokrzyskim i lubelskim.

W niektórych rejonach, zwłaszcza na terenach dawnej Galicji, Gwiazdka ustępuje miejsca Aniołkowi, którzy przejmuje odpowiedzialność za prezenty i dyskretnie zostawia je w czasie spożywania przez domowników wieczerzy.

Jest jeszcze… Dziadek Mróz, który od XIX wieku przynosi podatki dzieciom w Imperium Rosyjskim. Tradycja ta w szczątkowej formie przetrwała do dziś i jest kultywowana w niewielu miejscach w województwie podlaskim i lubelskim.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.