• pi─ůtek, 20 grudzie┼ä 2019 08:51

Od XVII wieku

Od XVII wieku
Od XVII wieku © archiwum

Żadna wieczerza wigilijna nie mogłaby się odbyć bez przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń przez wszystkich domowników.

Masz zdj─Öia lub film do tego artyku┼éu?   Wy┼Ťlij je do nas!

Typography
  • Small
Udost─Öpnij to

To jeden z najpopularniejszych zwyczaj├│w zwi─ůzanych z Wigili─ů i ┼Üwi─Ötami Bo┼╝ego Narodzenia. Tradycja ta ma swoje korzenie ju┼╝ wiekach chrze┼Ťcija┼ästwa. W Polsce pojawi┼éa si─Ö w drugiej po┼éowie XVIII wieku. Obecnie zwyczaj ten praktykowany jest nie tylko w naszym kraju, ale tak┼╝e na S┼éowacji, Litwie, Bia┼éorusi, Ukrainie, w Czechach i we W┼éoszech.

Nazwa op┼éatka wywodzi si─Ö z ┼éaci┼äskiego s┼éowa ÔÇ×oblatumÔÇŁ i oznacza dar ofiarny. Jest to bardzo cienki, bia┼éy p┼éatek chleba. Wypieka si─Ö go z bia┼éej m─ůki i wody, jednak w odr├│┼╝nieniu od tradycyjnego pieczywa ÔÇô bez dodatku dro┼╝d┼╝y. Op┼éatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyja┼║ni i mi┼éo┼Ťni.

Dzielenie się nim wyraża chęć bycia razem. Pokazujemy w ten sposób, że uroczysty posiłek, do którego zasiadamy jest przepełniony rodzinnym ciepłem i wzajemnym poszanowaniem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci si─Ö?
Rate this item
(0 votes)
stop-hejt
Dzielenie si─Ö opini─ů jest cenne, ale mo┼╝e rani─ç innych!
Komentujesz? Nie ra┼ä i nie obra┼╝aj innych! "Nie" dla komentarzy zawieraj─ůcych - przemoc, pomawianie, gro┼║by, propagowanie nienawi┼Ťci, fa┼észywe informacje, spam. Widzisz tak─ů wypowied┼║? Zg┼éo┼Ť j─ů, korzystaj─ůc z opcji zg┼éo┼Ť nadu┼╝ycie.