• piątek, 20 grudzień 2019 09:52

Skąd wzięła się choinka?

Z protestanckich Niemiec
Z protestanckich Niemiec Z protestanckich Niemiec © archiwum

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest choinka.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zwyczaj ten pojawił się w XVI wieku w Alzacji, ale największą popularność zyskał w protestanckich Niemczech. Nieco później został przyjęty przez Kościół katolicki. Co ciekawe, zwyczaj dekorowania drzewka wcześniej traktowany był jako pogański i w związku z tym był mocno krytykowany. W XIX wieku choinka rozpowszechniła się w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej.

W okresie zaborów trafiła także na ziemie polskie. Początkowo spotykana była jedynie w miastach, potem także na wsiach, skąd dopiero w okresie międzywojennym wyparła jemiołę. Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonywane ozdoby z piórek, wydmuszek i słoniny.

Obecnie w zależności od kraju dekoruje się choinki bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami czy włosami anielskimi. W wielu domach drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w Wigilię.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.