• poniedziałek, 30 wrzesień 2019 08:30

Plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

Plastikowe, drewniane czy aluminiowe?
Plastikowe, drewniane czy aluminiowe? © archiwum

Okna to nieodłączny element wyposażenia każdego domu. Mimo to wciąż przywiązujemy zbyt małą wagę do ich zakupu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kupując okna, większość z nas największą uwagę zwraca na ich walory estetyczne oraz wielkość. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad bardziej szczegółowymi parametrami, które mają pływ na ich jakość. Po zakupie nieruchomości okna powinny znaleźć się na początku listy naszych wydatków. Lepiej dać sobie czas na podjecie najkorzystniejszej decyzji. Okna mają nam służyć przez lata, więc nie warto przy ich zakupie kierować się jedynie ceną czy wyglądem.

Musimy zwrócić uwagę na wymiar okien. Standardowe rozmiary są znacznie tańsze od tych robionych na zamówienie. Trzeba więc uwzględnić to w planowanych wydatkach już na początku budowy. Bardzo ważną kwestią przy wyborze okien jest och izolacyjność. Określa się ją na budowie współczynnika przenikania U i przepuszczalności energii cieplnej G. Parametry te określają przepuszczalność energii słonecznej, która pada na szybę od zewnątrz i przechodzi do środka pomieszczenia.

Musimy zastanowić się, z jakiego materiału mają być wykonane nasze okna. Najczęściej wybierane są też wykonane z drewna i plastiku. Mimo iż kilkanaście lat temu rynek zdominowały okna plastikowe, obecnie drewniane przeżywają prawdziwe odrodzenie. Zmiana wynika z ciekawej estetyki drewnianych okien, jak również lepszej jakości niż kilka lat temu. Równie dobrym wyborem są okna wykonywane z aluminium. Są znacznie wytrzymalsze od innych. Jedyną ich wadą jest wyższa cena.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.