• wtorek, 01 wrzesień 2020 08:12

Rodzaje ogrodzeń

Rodzaje ogrodzeń
Rodzaje ogrodzeń © archiwum

Kiedy nasz wymarzony dom jest już gotowy, musimy zająć się zagospodarowaniem terenu wokół niego. Najwyższy czas pomyśleć tez o ogrodzeniu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na rynku znajdziemy wiele tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrodzenie naszej działki. Warto wybrać takie, które będzie trwałe, ładne, niewymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Najpopularniejsze są płoty z różnego rodzaju przęseł. Opiera się je na solidnej podmurówce, wylewanej z betonu bądź wykonanej z cegieł czy bloczków.

Jeśli chodzi o ogrodzenia drewniane, to wykonywane są one z gotowych przęseł, paleni lamelowych lub odpowiednio zabezpieczonych desek, sztachet czy bali. Musimy jednak pamiętać, że ten surowiec będzie wymagał od nas wiele pracy związanej z jego stała konserwacją.

Spośród ogrodzeń metalowych inwestorzy chętnie wybierają przęsła ze stalowych prętów, rur albo kształtowników. Najszybszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie siatka zgrzewana. Jeśli zaś od funduszy ważniejszy jest dla nas efekt wizualny, to możemy wybrać ogrodzenie kute ręcznie ze stali.

Coraz większą popularnością cieszą się gabiony. Mają one postać prostopadłościennych koszy ze stalowego drutu, wypełnionych kamieniami, tłuczniem, gruzem, drewnem czy tez szkłem. Najlepiej wkomponują się w nowoczesny ogród.

Innym rozwiązaniem są ogrodzenia murowane, które wykonane mogą być z kilku typu cegieł, z bloczków betonowych i silikatowych, o różnym kolorze i fakturze oraz z kamienia. Zanim zdecydujemy się, z jakiego materiału zrobimy ogrodzenie, pomyślmy o tym, że poszczególne budulce mają rozmaitą odporność na wpływ czynników atmosferycznych, wymagają różnej konserwacji, mają zupełnie inne właściwości i pasują do innych przestrzeni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.