• wtorek, 01 wrzesień 2020 08:56

Wrześniowe prace

Wrześniowe prace
Wrześniowe prace © archiwum

Jesień, nawet wczesna, kojarzy nam się z coraz chłodniejszymi i krótszymi dniami. Posiadacze ogrodów zabierają się jednak wówczas do pracy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wrzesień to bardzo ważny, przejściowy czas dla naszych ogrodów. Od pracy, którą teraz włożymy w pielęgnację naszych roślin, zależeć będzie to, jak i czy w ogóle przetrwają one zimę. Pierwszy powakacyjny miesiąc jest idealnym czasem na cięcie drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten zapewni obfitsze owocowanie w przyszłym roku. Jest to również dobra pora na przycięcie żywopłotów zimozielonych, jak i tych z opadającymi liśćmi. Dzięki temu będą lepiej się prezentować w okresie późnojesiennym.

Kwitnienie niektórych odporniejszych roślin jednorocznych można przyspieszyć, wysiewając je właśnie we wrześniu. Rośliny wówczas wschodzą kilku tygodni po siewie i zimują w fazie siewek. Możemy zrobić tak m.in. z wilcem purpurowym, maczkiem kalifornijskim i smagliczką. Jest to również dobry czas na wykopanie i oczyszczenie mieczyków, begonii bulwiastych czy dalii. Następnie należy je osuszyć i odłożyć w chłodne, ciemne miejsce. Jeśli wczesną wiosną chcemy cieszyć się widokiem pierwszych kwiatów, poświęcamy teraz nieco czasu na posadzenie roślin cebulowych, takich jak tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi oraz hiacynty.

Wczesna jesień to także dobry czas na przesadzania wszelkich drzew, krzewów i bylin. Ciepła po lecie gleba pobudza korzenie do szybkiego wzrostu, a jesienne opady same zadbają o odpowiednie nawodnienie naszych roślin. We wrześniu dokonajmy zmian dekoracji rabat. Powinniśmy usunąć zeschnięte kwiatostany z przekwitających roślin letnich. Dosadźmy jesiennie gatunki: wrzosy, astry i chryzantemy. Zetnijmy rośliny o mięsistych liściach, które szybko stają się brązowe i szpecą nasze rabaty.

Wrzesień jest odpowiednią porą do rozmnażania bylin. Nie zapominajmy jednak, aby dokonywać podziału u roślin z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Z rozsadnika na miejsce stałe przesadzamy rośliny dwuletnie (stokrotki, niezapominajki, bratki). Przesadzane teraz, pięknie zakwitną na przełomie marca i kwietnia.

Nie zapomnijmy o naszych trawnikach. Właśnie jest najlepszy czas na założenie nowego zielonego miejsca. Z kolei koniec września to czas ostatniego nawożenia i wentylacji istniejącego.  Pamiętajmy też o naprawieniu ubytków w trawniku poprzez wysianie szybko wschodzących nasion trawy. Istotne jest też grabienie spadających liści i zbieranie owoców spod drzew. Pozostawione gniją, powodując wiele chorób i zniszczeń trawnika. Wyrwijmy również wszelkie chwasty, aby nie zdążyły się wysiać – znacznie zmniejszy to nasza pracę na wiosnę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.