• wtorek, 01 wrzesień 2020 09:18

Taras – jakie drewno wybrać?

Taras – jakie drewno wybrać?
Taras – jakie drewno wybrać? © archiwum

Każdy właściciel domu marzy o miejscu do wypoczynku na dworze. Największą popularnością cieszą się tarasy drewniane, jednak przed ich budową warto zastanowić się, z jakiego drewna je wykonać.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Oprócz wypoczynkowej taras pełni tez funkcję dekoracyjną. Daje wrażenie przestrzeni w ogrodzie, można go połączyć ze skalnikiem lub pergolą. Popularnym rozwiązaniem są tarasy z drewna, ponieważ wyglądają bardziej naturalnie, dają poczucie „ciepła” i są znacznie bezpieczniejsze dla dzieci niż te wykonane z kamienia czy terakoty.

Musimy pamiętać, że tarasy będzie narażony na udeptywanie, nacisk, uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Trzeba więc wybrać drewno twarde, odporne na ścieranie i kontakt z wodą. Jeśli znajdziemy gatunek o odpowiednich parametrach, nie wyklucza to konieczności impregnacji naszego tarasu. Pośród rodzimych gatunków drzew do budowy tarasów wykorzystuje się m.in. sosnę, jednak nie jest to najodpowiedniejszy gatunek. Jest bowiem mało odporny i miękki. Jego zalety to dostępność i niska cena. Podobnie jest z drewnem świerkowym. Oba gatunki powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo przed budową. Dużo lepszym wyborem na taras będzie modrzew lub dąb. Każde z nich można stosować w ogrodach różnego typu – naturalistycznych, wiejskich, miejskich czy angielskich.

Drewno egzotyczne jest dużo droższe od krajowego, ale zdecydowanie lepiej poradzi sobie z polskimi warunkami atmosferycznymi. Jest też znacznie bardziej odporne na ścieranie. Wiele gatunków wyróżnia się także nietypowym wyglądem. Dobrze komponują się z ogrodami stylizowanymi na orientalne lub śródziemnomorskie, ale tak naprawdę sprawdza się w każdej przestrzeni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.