• piątek, 03 październik 2014 08:34

Czym najlepiej ocieplić dom?

Czym najlepiej ocieplić dom?
Czym najlepiej ocieplić dom? © archiwum

Warunki klimatyczne, w jakich żyjemy, wymagają ocieplenia budynku od fundamentów aż do dach. Najczęściej ocieplamy nasze domy wełną mineralną lub styropianem. Zanim jednak dokonamy wyboru, poznajmy wszystkie dostępne materiały, aby użyć najlepszej dla nas opcji.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Właściwa termoizolacja domu zapewnia wymiernie zyski. Ocieplenie ścian przekłada się na 5 – 10% oszczędności w kosztach ogrzewania, a ocieplenie dachu – 10 – 20% zysku. Najbardziej popularne są systemy izolacji oparte na płytach styropianowych, głównie ze względu na ich cenę. Są lekkie, mało nasiąkliwe i sztywne. Niestety, styropian Inie jest oporny na działanie niektórych rozpuszczalników organicznych, które występują w wielu masach hydroizolacyjnych i klejach bitumicznych. Powodują one jego topnienie i powolne znikanie.  Styropian oznacza się symbolem EPS, któremu towarzyszy cyfra odmiany, np. EPS 100, wartość współczynnika „lambda” oraz podstawowe przeznaczenie wyrobu (np. dach/podłoga).

Dostępny jest również styropian granitowy. Zawiera on dodatek granulatu grafitowego o nazwie neopor. Grafit zdecydowanie polepsza jego izolacyjność termiczną. Ze styropianu produ- kowane są głównie płyty zwykłe, ale również laminowane oraz laminowo – wane papą maty. Kupić możemy także specjalny styropian do umieszczenia między krokwiami dachowymi (nacinany, aby uzyskać odpowiednią sprężystość) oraz granulat styropianowy do wykonania izolacji nadmuchowej lub mieszania z zaprawami. Dostępne są również styropiany akustyczne (do wyciszania stropów) oraz zmniejszonej chłonności (do izolowania podziemnych części budynków).

Dobrą izolacyjność cieplną mają też wełny – skalna i szklana. Wełnie nie straszny jest ogień ani chemikalia. Bardzo dobrze pochłania dźwięki. Dzięki temu wykonane  z niej ocieplenie pełni również funkcję izolacji akustycznej. Z wełny mineralnej produkuje się m.in. płyty, maty i granulat. Wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego i tłuczki szklanej, a wełna skalna z kruszywa kamiennego. Podobny jest proces ich produkcji i wygląd. W pozostałych aspektach znacząco się różnią. Wełny różnią się pod względem izolacyjności cieplnej. Jak dotąd liderem w tej kwestii pozostaje wełna szklana. Z kolei wełna skalna ma zdecydowanie większą wytrzymałość na ściskanie. Wykazuje również trochę lepszą odporność na ogień. Wełna szklana jest jednak lżejsza i mniej pyli, a jej włókna są elastyczne i dobrze dopasowują się do nierównego podłoża.

Do ocieplenia domu możemy również użyć polistyrenu ekstrudiwaonego XPS. Jest twardszy od styropianu i ma nieco lepsze niż on właściwości ciepłochłonne. Przewyższa go jednak ciepłochłonne. Przewyższa go jednak również cena. XPS, tak jak styropian, nie jest odporny na rozpuszczalniki organiczne.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.