• piątek, 07 listopad 2014 12:57

Czysto, aż lśni!

Szmatki wyrzucaj zaraz po zakończeniu pracy
Szmatki wyrzucaj zaraz po zakończeniu pracy Szmatki wyrzucaj zaraz po zakończeniu pracy © © archiwum

Są wszechobecne. W sprzyjających warunkach, gdy jest ciepło i wilgotno (np. w toalecie lub zlewie), z jednej kolonii w ciągu doby może powstać aż 8 milionów bakterii. Rozpraw się z nimi!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Badania naukowe pokazują, że kluczową rolę w przenoszeniu takich infekcji jak grypa lub przeziębienie, czy wywołaniu zakażeniu żołądkowo-jelitowych (przez np. rotawirusy i norowirusy) odgrywają skażone powierzchnie tzw. kontaktowe, czyli dokładnie te, których co chwila dotykasz. Drobnoustroje mogą pozostawiać na nih aktywne nawet do 60 dni. Dlatego dbałość o czystość i regularne sprzątanie to jeden ze sposobów na zdrowie Twojej rodziny.

PODŁOGA NA BŁYSK
Podczas sprzątania mieszkania zwróć szczególną uwagę na podłogi. Warto przecierać je szmatką oraz płynem, który zmniejszy intensywność osadzania brudu i kurzu. Dywany powinno się odkurzać przynajmniej raz na dwa-trzy dni i to nawet wtedy, gdy w domu nie ma zwierząt.

ZAATAKUJ PIERWSZY
Newralgicznymi punktami mieszkania są kuchnia i łazienka. Wysoka wilgotność, podwyższona temperatura oraz obecność resztek jedzenia sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów i utrzymywaniu się ich na powierzchni. Miejsca zawilgocone są szczególnie narażone na rozwój pleśni. Bakterie nie są widoczne, dlatego nie czekaj, aż w łazience lub kuchni pojawi się brud czy kamień. Regularnie używaj środków dezynfekcyjnych (zwalczających nie tylko bakterie, ale też wirusy i grzyby) nawet, gdy wydaje Ci się, że wszystko wokół lśni.

BEZPIECZNE SPRZĄTANIE
- przed użyciem produktu zawsze czytaj etykiety. Nigdy ich nie usuwaj i postaraj się, aby pozostały czytelne.
- Stosuj ilość produktu potrzebną do wykonania konkretnej pracy.
- Produkty przechowuj zawsze w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli używasz wkładów zapasowych, zawsze wykorzystaj ten sam pojemnik (aby uniknąć zmieszania).
- Nigdy nie mieszaj produktów – możesz spowodować niebezpieczne reakcje chemiczne.
- Uważaj na dzieci – zaplanuj sprzątanie na czas ich drzemki, lub gdy są poza domem. Nie pozostawiaj wiadra ze środkiem czyszczącym bez nadzoru, unikaj przerw w pracy i natychmiast usuwaj rozlane produkty. Chowaj preparaty.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.