• wtorek, 17 wrzesień 2013 03:14

Idziemy na grzyby

Idziemy na grzyby
Idziemy na grzyby © © archiwum

Sezon grzybowy coraz bliżej. Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest bardzo popularne. Grzyby są chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe. Główną korzyścią ze zbierania grzybów jest również to, że zbieranie grzybów jest doskonałym pretekstem do oderwania się od komputera/telewizora/książki, wyjścia z domu i spaceru po lesie. Dzięki temu jest okazja do wysiłku fizycznego, relaksu, a jak dopisze szczęście to i mamy satysfakcję z udanych zbiorów, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów niejadalnych i trujących, które mogą być przyczyną poważnych zatruć pokarmowych lub śmierci.Nawet doświadczonym grzybiarzom zdarza się pomyłka, a ta może kosztować zdrowie albo życie. Popełnić błąd przy wybieraniu egzemplarzy jadalnych jest łatwo.

CO ZROBIĆ BY UNIKNĄĆ POWAŻNYCH ZAGROŻEŃ DLA ZDROWIA I ŻYCIA?

1. ZBIERAJ TYLKO GATUNKI, KTÓRE DOBRZE ZNASZ I ROZRÓŻNIASZ! - Nie zbieraj nic, co budzi Twoją  wątpliwość! - Nawet gdybyś miał  minąć królewskiego borowika.

2. NIE ZBIERAMY GRZYBÓW Z BLASZKAMI POD KAPELUSZEM, - bo to właśnie wśród nich najwięcej jest gatunków trujących.

3. UNIKAMY TEŻ ZBIERANIA MŁODYCH EGZEMPLARZY, gdyż te nie mają jeszcze cech właściwych swojemu gatunkowi i dlatego trudno ocenić ich jadalność. Podczas grzybobrania bezpiecznie jest mieć przy sobie atlas z grzybami.

4. NIE DAWAJ WIARY MITOM GŁOSZĄCYM, ŻE GRZYB NADJEDZONY PRZEZ OWADY, ŚLIMAKI LUB LEŚNE ZWIERZĘTA JEST JADALNY. Ze względu na odmienny metabolizm, dla ludzi może być trujący

5. GRZYBY ZAWSZE ZBIERAJ  DO PRZEWIEWNEGO KOSZYKA CZY ŁUBIANKI, Trzeba pamiętać, że zebrane grzyby wciąż wydzielają ciepło, wilgoć i dwutlenek węgla. Bez wentylacji, w zamkniętym pojemniku, grzyby szybciej się psują, a rozmnażające się bakterie i produkty rozkładu także mogą spowodować poważne zatrucie.

6. POTRAWY Z GRZYBÓW SPOŻYWAJ ŚWIEŻE, BEZPOŚREDNIO PO SPORZĄDZENIU .Dobrze jest przygotować grzyby tego samego dnia, krótko po ich zebraniu.

7. PAMIĘTAJ TEŻ, ŻE  GRZYBY, TO POTRAWA TYLKO DLA DOROSŁYCH GRZYBY SĄ CIĘŻKOSTRAWNE - popularne kurki oraz maślaki długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Dlatego też grzybów nie powinny jeść dzieci, osoby starsze oraz takie, które borykają się z chorobami przewodu pokarmowego

8. W RAZIE WĄTPLIWOŚCI CZY ZEBRANE GRZYBY SĄ TRUJĄCE CZY JADALNE, MOŻNA SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEJ PORADY W STACJACH SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNYCH

9. Podczas wędrówek po lesie nie zapominajmy o zabezpieczeniu się przed ukąszeniem kleszcza, mogą one być nosicielami groźnych chorób. Zawsze mniej przy sobie preparaty odstraszające te owady a po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało.

 

JEŚLI PO SPOŻYCIU GRZYBÓW WYSTĄPIĄ TZW. OBJAWY DYSPEPTYCZNE, CZYLI BÓLE BRZUCHA, WYMIOTY. WÓWCZAS TRZEBA NIEZWŁOCZNIE UDAĆ SIĘ DO LEKARZA.


Objawy zatrucia mogą różnić się w zależności od rodzaju grzybów, a w zasadzie od substancji trujących w nich zawartych. Jeśli jest to muskaryna (trujący alkaloid, zawarty np. w muchomorach czerwonych, strzępiakach i lejkówkach), wówczas, oprócz wymiotów i bólu brzucha, mogą pojawić się również: ślinotok, obfite poty, łzawienie, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia wzrokowe. Jeśli substancją działającą była atropina, do objawów mogą dołączyć halucynacje (wzrokowe i słuchowe), pobudzenie ruchowe i psychiczne i drgawki. Także grzyby jadalne mogą spowodować nieżyt żołądka - najczęściej wówczas, gdy zostały nieprawidłowo przygotowane . Objawy zatrucia grzybowego nie muszą wystąpić od razu. Można się poczuć źle zarówno 15 minut po spożyciu, jak i dopiero 24 godziny później.

Szybka pomoc decyduje o przeżyciu zatrutego, dlatego to niezwykle ważne, aby jak najprędzej dostarczyć osobę z podejrzeniem zatrucia do szpitala. Zanim chory trafi pod opiekę lekarzy, można spróbować wywołać wymioty i podać osoloną wodę. Nie zaszkodzi zabezpieczenie materiałów od chorych (np. wymiocin) i resztek pokarmu - przyspieszy to identyfikację grzyba i umożliwi szybszą diagnozę oraz leczenie. Niezwłoczne płukanie żołądka może uratować życie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.