• czwartek, 09 luty 2017 09:16

Święto nie tylko zakochanych

Święto nie tylko zakochanych
Święto nie tylko zakochanych © archiwum

Już we wtorek, 14 lutego, wielkie święto miłości – walentynki! Kto kojarzy to święto z komercją, niech przyjmie do wiadomości, że ludzie oddają hołd świętemu Walentemu, także w Polsce, już do średniowiecza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zaczęło się w starożytnym Rzymie. Święto zakochanych celebrowano tu 15 lutego. Święto zyskało nazwę luperkaliów na cześć boga płodności Faunusa Lupercusa. W przeddzień święta, czyli 14 lutego, organizowano miłosną loterię: imiona dziewcząt zapisywano na karteczkach, które chłopcy losowali, by mieć partnerkę na luperkalia. Święto przetrwało upadek Cesarstwa Rzymskiego. Zniósł je dopiero w 496 r. papież Gelazy U, zastępując je najbliższym w kalendarzu liturgicznym świętem męczennika Walentego.

WALENTYCH BYŁO DWÓCH
W III wieku w starożytnym Rzymie cesarz Klaudiusz Gocki prowadził wojnę za wojną i potrzebował żołnierzy. Mężczyźni jednak nie garnęli się do wojska. Cesarz uznał, że powodem są kobiety i odwołał wszystkie śluby i zaręczyny. Zakochani pobierali się więc potajemnie, a ślubów udzielał im m.in. kapłan Walenty. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 14 lutego 269 lub 270 r. Szczątki Walentego spoczywają dziś w Rzymie, w kościele pw. św. Praksedy.

Drugi Walenty w 197 r. został biskupem miasta Terni w Umbrii. Znany był z tego, że jako pierwszy błogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysłał też do swoich wiernych listy o miłości do Chrystusa. Został skazany na śmierć, bo odmówił zaprzestania nawracania pogan. To do jego grobu w katedrze w Terni ściągają pielgrzymi. Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”.

CZUŁY LIŚCIK MIŁOSNY
W średniowieczu, gdy zaczęło fascynować się żywotami świętych, kult św. Walentego rozkwitał szczególnie w Anglii, Walii i Francji. W kościołach w Lublinie, Krakowie oraz Chełmnie czczone są relikwie św. Walentego i organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.

PREZENT Z MIŁOŚCIĄ
W Dzień Zakochanych warto ukochanej osobie kupić jakiś miły drobiazg. Dany z wyrazami miłości na pewno ją uszczęśliwi. Świetnym pomysłem będzie wspólny wyjazd. Utarło się, że kupujemy sobie prezenty bardzo osobiste, np. elegancką czy nawet frywolną bieliznę. To dobry pomysł, o ile dobrze znamy gust i wymiary naszej partnerki czy partnera. Doskonałe będą perfumy czy biżuteryjny drobiazg. Obecnie najmodniejsze są bardzo drobniutkie łańcuszki z malutką przywieszką – może mieć kształt serduszka, kwiatuszka, czterolistnej koniczynki… Wzorów jest mnóstwo. Mężczyźnie także możemy kupić bieliznę, ale pamiętajmy, że powinna być wyjątkowa! Sprawdzi się woda toaletowa lub spinki do mankietów – modne są także w kształcie samochodzików lub trupich czaszek. Każdemu radość sprawi płyta ulubionego wokalisty lub po prostu pudełko dobrych czekoladek.
W każdej sytuacji idealnym prezentem będzie romantyczny wyjazd na weekend – na łono natury, by skorzystać z wyjątkowo śnieżnej w tym roku pogody – lub do innego miasta. Najlepiej pojechać pociągiem – jest taniej, bardziej ekologicznie niż w samochodem, a w dodatku w okresie zimowym o wiele bezpiecznej. Znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych ofert cenowych – Polregio z biletem turystycznym już od 39 zł możemy podróżować w ciągu weekendu bez limitu. Podróże z rodziną lub ze znajomymi „Ty i raz, dwa, trzy” (od dwóch do czterech osób) są tańsze o około 30 procent. Warto zapytać w kasie także o REGIOkarnet.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.