JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 842.
  • wtorek, 11 grudzień 2012 10:18
  • 4 zdjęcia

Światowe Boże Narodzenie

Światowe Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych w polskiej Tradycji. Polacy obchodzą je chętnie, radośnie, rodzinnie. Można więc  śmiało stwierdzić, że są to ulubione święta w naszym kraju. Co jednak najciekawsze, w wielu różnych krajach mieszkańcy celebrują Boże Narodzenie w zupełnie odmienny sposób. Co kraj, to obyczaj – te słowa pasują tu jak ulał. Przyjrzyjmy się kilku krajom, w których Święta Bożego Narodzenia zdecydowanie różnią się od naszych, polskich.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


1.    Norwegia, ze względu na swój zimny klimat i duże opady śniegu zimą, uważana jest za kraj reniferów i św. Mikołaja. Norwedzy Boże Narodzenia rozpoczynają już 21 grudnia, własnie tego dnia odpoczywają i spożywają wigilijną wieczerzę. Ich tradycyjną potrawą, bez której nie ma Świąt jest…owsianka. W misce z owsianką znajduje się jednak pewien „haczyk” w postaci migdału. Ten, kto na niego trafi otrzymuje specjalny prezent.
 2.    Angielskie Boże Narodzenie znane jest na całym świecie z pieczonego indyka. Anglicy wręcz kultywują tradycje pieczenia indyka, koniecznie faszerowanego, podawanego na stół w całości, idealnie zarumienionego i przystrojonego. W Anglii nie obchodzi się jednak Wigilii, ale najważniejszy jest Pierwszy Dzień Świąt i właśnie wtedy Anglicy siadają do uroczystej kolacji. Ze słodkości najpopularniejszy jest pudding skrapiany alkoholem i podpalany. Taki płonący smakołyk to nie lada atrakcja. W Anglii zamiast choinki ustraja się girlandy z jemioły i gałązek.
 3.    Można śmiało stwierdzić, że w Meksyku Wigilia jest dla „nocnych Marków”, bo do wieczerzy siada się dopiero o północy. Wigilijna kolacja meksykańska upływa pod znakiem indyka, ryb morskich, zupy rybnej z knedlami mięsnymi i innych rarytasów. Po niej dzieci zbijają wiszącą pod sufitem kulę ze słodyczami.
 4.    Wenezuelczycy świętują Boże Narodzenie aż do 2 stycznia !  Ze względu na upalny klimat, większość mieszkańców decyduje się na wyjazd z kraju. Ci, którzy zostają, muszą sprowadzać choinki zza granicy i indyka ze Stanów Zjednoczonych. Ale czego nie robi się dla tych wyjątkowych Świąt?
 5.    W Hiszpanii Boże Narodzenie obchodzi się hucznie. Jak przy większości świąt, Hiszpanie wychodzą na ulice i bawią się wspólnie. Po kolacji odbywa się festyn kolęd, na bogato zdobionych ulicach wszyscy śpiewają i tańczą. Na wieczerzę tradycyjnie spożywają ryby, a zamiast opłatkiem łamią się tzw. turronem, czyli słodkim przysmakiem podobnym do chałwy. Największe znaczenie dla Hiszpanów ma Święto Trzech Króli.
 6.    We Włoszech kolacja wigilijna jest niczym sacrum. Tradycyjne potrawy to: indyk, ciasto drożdżowe i pierogi z farszem mięsnym. Oprócz kuchni istotną rolę odgrywa szopka bożonarodzeniowa. W każdym sklepie można ją kupić, by potem wspólnie udać się na święcenie i błogosławienie szopek na Placu Św. Piotra. Rzadko występują we Włoszech choinki.
 7.    Podobnie jak w Anglii, w Stanach Zjednoczonych na stołach wigilijnych króluje indyk. Jest on głównym punktem menu na kolacji w weekend poprzedzający Wigilię, kiedy to znajomi, rodziny, sąsiedzi wspólnie zasiadają do stołów. Samą Wigilię Amerykanie obchodzą w gronie najbliższych osób, po wieczerzy obdarowując się prezentami.

 Obyczajów jest co nie miara, rzadko kiedy w kilki krajach świętuje się tak samo. Na tle innych krajów możemy uznać, że nasze polskie Święta mają także swój urok, bogatą tradycję i urozmaicone obrzędy. Wigilijna wieczerza jest jedną z najsutszych i najbardziej urozmaiconych. Nie ma Świąt lepszych, ani gorszych, w każdym sposobie ich obchodzenia znajdziemy coś unikatowego i wyjątkowego.

 

Jakie tradycje uważacie za najpopularniejsze w naszym kraju? Co wyróżnia nasze Święta spośród innych krajów?

 

 

Galeria ilustracji

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.