• czwartek, 22 czerwiec 2017 11:58

Wyjątkowe 9 miesięcy

Wyjątkowe 9 miesięcy
Wyjątkowe 9 miesięcy © archiwum

Kiedy ginekolog potwierdzi pozytywny wynik testu ciążowego, skieruje cię na szereg badań. Należą do nich: morfologia, oznaczenie grupy krwi i Rh, przeciwciał odpornościowych – anty Rh (oryginał z laboratorium noś zawsze ze sobą, najlepiej w karcie ciąży), poziomu cukru na czczo, WR, przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii (igG i IgM) oraz HIV.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Konieczne jest również wykonanie cytologii, ocena pH wydzieliny pochwowej i badanie ogólne moczu. Ponadto zalecane jest konsultacja stomatologiczna (zęby najlepiej wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę, w jej trakcie warto dbać o higienę jamy ustnej, odradza się wykonywanie bardziej skomplikowanych zabiegów w pierwszym trymestrze ciąży – wówczas kształtują się organy dziecka, wpływ leków na ten proces nie jest znany).

PAMIĘTAJ!
Do ważnych badań należy HBs, czyli test na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Wykonuje się je między 15. a 20. tygodniem. Jeśli wynik będzie dodatki, tuż po porodzie dziecko dostanie immunoglobulinę, zapobiegającą zakażeniu. W czasie ciąży należy powtórzyć badanie w kierunku toksoplazmozy, jak również badanie WR – między 33. a 37. tygodniem.

COMIEMIĘCZNA KONTROLA
Podczas każdej wizyty ginekologa odnotuje w karcie ciąży twoją aktualną wagę i zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Zalecane przez lekarza badania można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ. Warto wiedzieć, że w Polsce bezpłatna opieka medyczna przysługuje każdej kobiecie w okresie ciąży oraz przez sześć tygodni połogu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)