• czwartek, 22 czerwiec 2017 10:30

Akcja poród

Akcja poród
Akcja poród © archiwum

Czasem trudno się zorientować, czy to skurcze porodowe, czy tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które występują pod koniec ciąży i stanowią swego rodzaju trening macicy. Takie skurcze przepowiadające można niekiedy wziąć za początek porodu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

PIERWSZY OKRES
To skracanie i rozwieranie się szyjki macicy do pełnego rozwarcia (10 cm). Charakteryzuje się regularnymi nasilającymi się i coraz częstszymi skurczami macicy. Niekiedy już wtedy dochodzi do pęknięcia błon płodowych (potoczne odejście wód). Ważne, by mogła wybierać pozycję w czasie bolesnych skurczów macicy. Skurcze wspomagane siłą grawitacji są silniejsze i bardziej efektywne, gdyż nacisk główki dziecka na szyjkę macicy przyspiesza jego rozwieranie. Słuchaj swojego ciała i podążaj za nim. Spaceruj, kołysz biodrami.

DRUGI OKRES
Noworodek przychodzi na świat dzięki skurczom partym. W tym czasie kobieta aktywnie pomaga maluchowi wydostać się na świat. Ten etap porodu nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny. Pamiętaj: możesz rodzić w najwygodniejszych dla sobie pozycjach, wspieranych siłą grawitacji: kucając przy drabince lub w pozycji kolankowo-łokciowej.

TRZECI OKRES
Jest to czas, w którym odkleja się i rodzi łożysko. Ważne, by w macicy nie pozostały jego fragmenty (konieczny jest wówczas zabieg łyżeczkowania). Pozostawione mogą wywołać krwotok.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.