• czwartek, 22 czerwiec 2017 10:41

Witaj na świecie, maleństwo!

Witaj na świecie, maleństwo!
Witaj na świecie, maleństwo! © fotolia

Urodzenia dziecka nie musi już być traumatycznym przeżyciem z zaniedbanego szpitala, o jakich nieraz opowiadają nasze mamy czy babcie. W dzisiejszych czasach kobiety mają możliwość wyboru miejsca porodu, jak i jego formy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

PORÓD W SZPITALU
Wybierając odpowiedni szpital, zwróć uwagę na kilka czynników. Pierwszy to odległość od domu. Im bliżej, tym szybciej i łatwiej do niego dotrzesz. Odwiedź wybrany przez siebie szpital jeszcze przed porodem. Kiedy przyjedziesz tam z pierwszymi kurczami, poczujesz się pewniej i spokojniej. Jeśli zdecydowałaś się na szpital kliniczny, pamiętaj, że to także placówka dydaktyczna, w której uczą się przyszli lekarze i położne.
Niemal wszystkie szpitale zapewniają możliwość porodu rodzinnego. Być może z osobą bliską będziesz czuła się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Zwykle przekłada się to na tempo porodu, efektywność skurczów, a nawet stopień odczuwania bólu.
W niektórych szpitalach istnieje tzw. usługa akuszerska. Jeżeli z niej skorzystasz (za dodatkową opłatą), możesz umówić się z wybraną przez siebie położoną, by podczas porodu była wyłącznie do twojej dyspozycji. To rozwiązanie ma też tę zaletę, że możesz poznać położną jeszcze przed porodem i porozmawiać o swoich oczekiwaniach i ewentualnych wątpliwościach dotyczących przebiegu porodu.
Zorientuj się, czy w wybranym przez ciebie szpitalu jest możliwość redukcji bólu porodowego. Znieczulenie zewnątrzoponowe na ogół jest bezpłatne, lecz niestety nie wszędzie dostępne (ze względów logistycznych). W niektórych szpitalach jest możliwość porodu w wodzie, w innych rodząca może jedynie przebywać w wannie w trakcie rozwierania szyjki macicy.
Poród w szpitalu prywatnym daje możliwość wyboru „cięcia na życzenie” (koszt 4-10 tys. zł). Zanim się na to zdecydujesz, zapytaj lekarza o przeciwwskazania i ewentualne powikłania – cięcie cesarskie to poważny zabieg chirurgiczny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.