Pierwsze chwile razem
Tuż po narodzeniu dziecko przeżywa swój pierwszy egzamin – ocenę skali Apgar (może otrzymać maksy lamie 10 pkt.) i natychmiast kładziony jest na brzuchu mamy. To doskonały moment na przystawienie dziecka do piersi.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Po około dwóch godzinach jest ważone, mierzone i badane przez neonatologa. W szpitalu maluch zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponadto z jego pięty zostaje pobrana krew na badania przesiewowe wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy i fentyloketonurię. W szpitalu ma także wykonane badanie słuchu. Pierwsze dni po porodzie to czas odpoczynku: jedzenia i odsypiania.
CZY SIĘ NAJADA?
Naturalne jest, że po porodzie dziecko traci nawet do 10 proc. wagi urodzeniowej. Na jedno karmienie w drugim dniu życia przypada ok. 10-15 ml pokarmu (2-3 łyżeczki od herbaty), a pod koniec pierwszego tygodnia 600 ml. Ale jego potrzeby stale rosną.
Staraj się karmić dziecko na żądanie, czasami nawet co 1,5-2 godziny, a nie co trzy godziny z zegarkiem w ręku, jak zalecano za czasów naszych mam. Dwu-, trzy- tygodniowy malec jada zwykle 8-10 razy w ciągu doby, średnio po 90-110 ml. Jeśli karmisz piersią i martwisz się, czy dziecko się najada, zważ je. Regularne przyrosty wagi (120-240 g na tydzień) to dowód, że pokarmu mu nie brakuje.