• czwartek, 22 czerwiec 2017 10:51

Pierwsze chwile razem

Pierwsze chwile razem
Pierwsze chwile razem © archiwum

Tuż po narodzeniu dziecko przeżywa swój pierwszy egzamin – ocenę skali Apgar (może otrzymać maksy lamie 10 pkt.) i natychmiast kładziony jest na brzuchu mamy. To doskonały moment na przystawienie dziecka do piersi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Po około dwóch godzinach jest ważone, mierzone i badane przez neonatologa. W szpitalu maluch zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponadto z jego pięty zostaje pobrana krew na badania przesiewowe wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy i fentyloketonurię. W szpitalu ma także wykonane badanie słuchu. Pierwsze dni po porodzie to czas odpoczynku: jedzenia i odsypiania.

CZY SIĘ NAJADA?
Naturalne jest, że po porodzie dziecko traci nawet do 10 proc. wagi urodzeniowej. Na jedno karmienie w drugim dniu życia przypada ok. 10-15 ml pokarmu (2-3 łyżeczki od herbaty), a pod koniec pierwszego tygodnia 600 ml. Ale jego potrzeby stale rosną.

Staraj się karmić dziecko na żądanie, czasami nawet co 1,5-2 godziny, a nie co trzy godziny z zegarkiem w ręku, jak zalecano za czasów naszych mam. Dwu-, trzy- tygodniowy malec jada zwykle 8-10 razy w ciągu doby, średnio po 90-110 ml. Jeśli karmisz piersią i martwisz się, czy dziecko się najada, zważ je. Regularne przyrosty wagi (120-240 g na tydzień) to dowód, że pokarmu mu nie brakuje.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.