• poniedziałek, 20 maj 2019 08:35

Badania prenatalne

Badania prenatalne
Badania prenatalne © archiwum

Wykrycie choroby już w łonie matki pozwala opracować lekarzom plan działania po narodzinach. Są oni przygotowano np. na niezbędną operację tuż po pojawieniu się dziecka na świecie. A to zwiększa szanse na jego wyzdrowienie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze polegają na nakłuwaniu powłoki brzuszne, by dostać się do pęcherza płodowego. Dzięki materiałowi genetycznemu można ocenić ewentualne wady dziecka. Istnieje jednak przy tym ryzyko utraty ciąży. Jednym z takich badań jest amniopunkcja, wykonywana po 14. tygodniu ciąży. Między 11. a 14. tygodniem można wykonać biopsję trofoblastu. Innym badaniem inwazyjnym jest wykonanie kordocentezy w 20. tygodniu ciąży.

Z kolei badania nieinwazyjne to takie, które nie naruszają powłok brzucha młodej mamy. Polegają głównie na pobraniu krwi od ciężarnej, są całkowicie bezpieczne dla malucha, ale nie dają stuprocentowej pewności, że wszystkie wady zostaną wykryte. Takim badaniem jest m.in. USG genetyczne, które wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ono określić, czy dziecko zachoruje np. na zespół Downa. Innym badaniem, które wykrywa min ten zespół, jest test PARP-A wykonywany między 10. a 14. tygodniem ciąży. Test zintegrowany to metoda wykrywania wad płodu, wykonuje się go między 11. a 13. tygodniem ciąży, a później powtarza w 15.-20. tygodniu ciąży.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.