• piątek, 13 marzec 2020 09:44

Kangurza bliskość

Kangurza bliskość
Kangurza bliskość © archiwum

Nie jest to nowość, ale coraz więcej rodziców decyduje się na kangurowanie. Podczas kangurowania pogłębia się bowiem bliskość między maluchem a rodzicami.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Lekarze są zgodni: pierwsze kilka godzin po porodzie jest kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka. Jego układ nerwowy jest w chwili narodzin bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce, a badania pokazały, że w szybszym przystosowaniu się do nowej sytuacji może pomóc blisko kontakt ze skórą mamy.

Kangurowanie to po prostu bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka. Najlepiej niemowlę położyć na nagiej klatce piersiowej. Dobrze, jeśli noworodek spędza w tej pozycji jak najwięcej godzin dziennie. Blisko kontakt ze skórą matki daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niemowlę czuje bicie serca, zapach, ciepło skóry. Warto też podczas takiego leżenia z dzieckiem delikatnie masować plecy maluszka,  co wzmacnia bliskość, a także uspokaja go.

Metoda redukuje stres, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu układu oddechowego, odpornościowego czy krążenia, a także ułatwia zasypianie. Kangurowanie u zdrowego noworodka należy rozpocząć zaraz po urodzeniu i powinno trwać nieprzerwanie do pierwszego karmienia. Może nie być zbyt komfortowe dla matki, która z przyczyn medycznych, np. przez dodatkowy zabieg, nie może leżeć z dzieckiem długo. Nie zależy się tym martwić – kangurowanie z powodzeniem mogą przejąć tata lub inna bliska osoba.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.