• piątek, 28 luty 2020 08:15

6 ważnych tygodni

6 ważnych tygodni
6 ważnych tygodni © archiwum

To czas intensywnej regeneracji organizmu po wydaniu na świat dziecka. W czasie połogu można czuć silne zmęczenie i spadek energii. Stan taki utrzymuje się nawet do dwóch miesięcy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Tuż po porodzie macica zaczyna się szybko kurczyć. Odczuwa się wtedy ból, który jest szczególnie dotkliwy podczas karmienia dziecka piersią. Czasami świeżo upieczona mama próbuje przyćmić go tabletką przeciwbólową, ale nie jest to dobry pomysł, jeśli karmi malucha naturalnie. Kilka godzi  po porodzie kobieta zaczyna wydalać resztki śluzu i błon, a macica oczyszcza się poprzez krwawienie.

Mówi się, że to odchody połogowe. Oprócz bólu kurczącej się macicy pojawia się też ból krocza, a kobiety wręcz boją się pójść do toalety, bo wiążę się to z nieprzyjemnym pieczeniem i szczypaniem. Warto zaopatrzyć się w tym czasie w majtki z fizeliny.

Dopiero ok. 5. dnia od porodu nieprzyjemne dolegliwości mijają. By skutecznie zregenerować ciało, należy zapewnić okolicom intymnym częsty dostęp powietrza. Bezwarunkowo należy zachować higienę po każdej wizycie w toalecie. Pomocne okażą się chłodne okłady, które uśmierzą ból.

Do Bólu fizycznego dochodzą dodatkowo bardzo silne emocje. Są wywoływane przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Pojawiają się nerwowość i niska samoocena, dlatego po porodzie należy otoczyć kobietę dodatkowym wsparciem, opieką i miłością.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.