• piątek, 27 marzec 2020 08:36

Pierwsze objawy ADHD u dzieci

Pierwsze objawy ADHD u dzieci
Pierwsze objawy ADHD u dzieci © archiwum

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń w okresie dzieciństwa. Jak je rozpoznać?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ADHD utrudnia normalne funkcjonowanie dziecka, ale też nie tak łatwo wyjaśnić, jakie są przyczyny pojawienia się tej przypadłości u dzieci.

Szacuje się, że dotyka ona od 5 do 9 proc populacji i częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Według specjalistów u dzieci najprawdopodobniej dochodzi do osłabienia pracy dopaminy i noradrenaliny. Trzy najczęstsze objawy to: impulsywność, nadmierna ruchliwość oraz zaburzenia koncentracji i uwagi.

Jeśli u dziecka przed 5. lub 6. rokiem życia pojawi się ta triada regularnie do tego występują one regularnie przez ostatnie pół roku i faktycznie upośledzają życie naszego dziecka – wtedy lekarz może zdiagnozować ADHD. Należy obserwować, czy maluch wierci się na krześle, bywa agresywny, łatwo się zniechęca, wydaje się, że nie słucha, ma kłopoty z przestrzeganiem zasad albo nieumyślne psuje różne rzeczy.

U niemowląt charakterystyczne objawy ADHD to m.in. płaczliwość i kłopoty ze spaniem. Dziecko jest bardziej pobudzone niż rówieśnicy, często macha rączkami i gestykuluje, do tego ma bogatą mimikę twarzy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.