Pierwsze objawy ADHD u dzieci
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń w okresie dzieciństwa. Jak je rozpoznać?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
ADHD utrudnia normalne funkcjonowanie dziecka, ale też nie tak łatwo wyjaśnić, jakie są przyczyny pojawienia się tej przypadłości u dzieci.
Szacuje się, że dotyka ona od 5 do 9 proc populacji i częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Według specjalistów u dzieci najprawdopodobniej dochodzi do osłabienia pracy dopaminy i noradrenaliny. Trzy najczęstsze objawy to: impulsywność, nadmierna ruchliwość oraz zaburzenia koncentracji i uwagi.
Jeśli u dziecka przed 5. lub 6. rokiem życia pojawi się ta triada regularnie do tego występują one regularnie przez ostatnie pół roku i faktycznie upośledzają życie naszego dziecka – wtedy lekarz może zdiagnozować ADHD. Należy obserwować, czy maluch wierci się na krześle, bywa agresywny, łatwo się zniechęca, wydaje się, że nie słucha, ma kłopoty z przestrzeganiem zasad albo nieumyślne psuje różne rzeczy.
U niemowląt charakterystyczne objawy ADHD to m.in. płaczliwość i kłopoty ze spaniem. Dziecko jest bardziej pobudzone niż rówieśnicy, często macha rączkami i gestykuluje, do tego ma bogatą mimikę twarzy.