• piątek, 27 marzec 2020 08:44

Próchnica – dlaczego trzeba ją leczyć

Próchnica – dlaczego trzeba ją leczyć
Próchnica – dlaczego trzeba ją leczyć © archiwum

Przeciętnie mamy próchnicę aż w 13 zębach! To problem przynajmniej 95 proc. dorosłych Polaków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Próchnicę powodują bakterie, których jest w jamie ustnej nawet 300 gatunków, a ich łączna liczba sięga… 50 mld. Większość nie jest szkodliwa, ale te bakterie, które powodują próchnicę, produkują kwasy organiczne i lubią kwaśne środowisko. A takie stwarza chociażby nadmierna ilość rozkładających się cukrów.

Bakterie niszczą zębinę i przedostają się do miazgi. Wówczas ząb zaczyna boleć i tylko stomatolog może go odratować. Zdarza się, że dochodzi do martwicy miazgo, a ząb przestaje boleć. To jednak pozorna ulga, bo martwa miazga to idealna pożywka dla bakterii, które doprowadzają do zgorzeli, czyli gnilnego rozkładu.

Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie próchnicy. Co więcej, w jej wyniku może dojść do zapalenia tkanek i zakażenia całego organizmu. Nieleczona próchnica powoduje m.in. chorobę neumatyczną, zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, tęczówki oka czy żył.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.