• niedziela, 09 marzec 2014 09:00

Rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych

Rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych
Rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych © archiwum

Proces wyrzynania się pierwszych zębów jest bardzo skomplikowany, niż nam się wydawało. Wiele etapów rozwoju zębów jest dla nas niewidocznych. Ale samo ząbkowanie zauważymy nie tylko po zachowaniu malucha, lecz także wyczuwają zgrubienia na jego dziąsłach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Czy wiesz, że początki rozwoju mleczaków mają miejsce już w 4. tygodniu życia płodowego twojego dziecka? W tym czasie tworzy się pierwotna listewka zębowa. Jest to miejsce, z którego w kolejnych tygodniach ciąży rozwiną się zawiązki zębów mlecznych.

Z ZAWIĄZKÓW ZĘBOWYCH DO MLECZAKÓW
Jako pierwsze kształtują się zawiązki przednich ząbków. Już w 7. tygodniu ciąży na listewce powstaje 20 zgrubień – to zęby mleczne. W 4. miesiącu mleczaki ulegają procesowi mineralizacji, czyli tworzenia się warstwy minerałów na szkliwie, która chroni zęby i utwardza je. Na pierwszy ogień idą przyśrodkowe siekacze górne. W 6. miesiącu po narodzinach dziecka zaczyna się ząbkowanie.

ETAPY ZĄBKOWANIA
Wyrzynanie zębów mlecznych wcześniej rozpoczyna się przeważnie u dziewczynek oraz u dzieci, które urodziły się w terminie. Wyróżnia się trzy etapy ząbkowania:
- wewnątrzkostny, którego nie widzimy,
- penetracji błony śluzowej, gdy wyczuwamy zgrubienie w dziąśle malucha,
- nakostny gdy ząb ukazuje się w jamie ustnej.

Pierwsze wyrzynają się na ogół dolne siekacze, potem górne. Większość ząbków pojawia się najpierw w szczęce, a dopiero potem w żuchwie. W czasie ząbkowania maluch może być płaczliwy i obficie się ślinić. Ulgę mogą przynieść mu smoczek lub gryzak.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.