• czwartek, 10 lipiec 2014 10:49

Ospa: prawda i mity

Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie
Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie © © archiwum

Warto jak najwięcej o niej wiedzieć, bo większość dzieci przez nią przechodzi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Maluchy, które na nią zapadną, czeka kilkutygodniowe leczenie. Podpowiadamy, których opinii na temat ospy lepiej nie brać pod uwagę. Dzięki temu leczenie przebiegnie sprawniej.

NA OSPĘ CHPRUJE SIĘ TYLKO RAZ
PRAWDA Po przechorowaniu jesteśmy na nią uodpornieni już na zawsze. Wirus zostanie jednak w naszym organizmie. Ukrywa się ujawnić w przyszłości pod postacią półpaśca.

TO NIEGROŹNA CHOROBA
PRAWDA/FAŁSZ W większości przypadków ospę przechodzi się łagodnie. Kilka dni gorączki, swędząca wysypka przez jakieś 2 tygodnie i po wszystkim! Zdarza się jednak, że choroba nie daje za wygraną i dochodzi do ostrej małopłytkowości (niedoboru płytek krwi) albo groźnych zakażeń bakteryjnych skóry. Poza tym dość mocno osłabia odporność malca – dzieci po ospie często łapią zapalenia płuc, anginy itp.

OSPY SIĘ NIE LECZY
PRAWDA Postępowanie w czasie choroby polega na podawaniu leków łagodzących objawy i zmniejszających ryzyko wystąpienia powikłań. Nie stosuje się leków, które zatrzymują rozwój choroby.

CHOREGO DZIECJA NIE WOLNO MYĆ
FAŁSZ Niewskazane jest długotrwałe moczenie skóry, np. w czasie kąpieli w wannie. Na pewno jednak trzeba dziecko myć – szybki prysznic oczyści skórę i pomoże zapobiec nadkażeniom bakteryjnym.

GDY POKAŻĄ SIĘ KROSTKI, CHORY PRZESTAJE ZARAŻAĆ
FAŁSZ Dopiero po dwóch tygodniach od początku choroby, czyli gdy przyschną pęcherzyki, chory przestaje rozsiewać wirusy. Warto jednak wiedzieć, że zaczyna zarastać już 2 dni przed pojawieniem się pierwszych wykwitów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.