Jaki zadbany bobasek!
Codzienna troska o kochanego brzdąca może sprawić frajdę jemu i rodzicom!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Zaczynamy od najważniejszej informacji dla mamy i taty: przed przystąpieniem do zabiegów higienicznych u malucha dokładnie umyj ręce! Ta reguła obowiązuje cię przed każdym kontaktem z dzieckiem (karmieniem, zabawą, układaniem do snu, zakładaniem i zdejmowaniem ubranka). W ten prosty sposób zapobiegasz przenoszeniu chorobotwórczych zarazków i chronisz swoją pociechę np. przed infekcjami.
ROBIMY MYJU, MYJU
ABC KĄPIELI
Najlepsza pora na pluski w wanience to wieczór. Po całym dniu trudów poznawania świata maluch może być nie tylko ubrudzony, ale i zestresowany. Kąpiel podziała na niego uspokajająco, ułatwi zaśnięcie.
NAJLEPSZE DLA MALUCHA
Ciepłe otoczenie – zalecana temperatura powietrza w pomieszczeniu to 24-25 stopni C.
Nieduża ilość wody w wanience – ze względów bezpieczeństwa lepiej, żeby dziecko było nią zakryte tylko do połowy.
Nie za gorąca kąpiel – woda powinna mieć 37-38 stopni C, co najprościej rozpoznasz po tym, że po zanurzeniu łokcia nie odczuwasz ani chłodu, ani wyraźnego ciepła. Ale jeśli bobas drży lub płacze, być może woli cieplejszą kąpiel.
Mycie dłonią i używanie kosmetyków dla niemowląt – mydełko, żelu, płynu, szamponu z pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.
Właściwy kierunek ruchu – zawsze najpierw myj okolice intymne, i pachwiny, a dopiero potem pupę (od przodu do tyłu).
Kojące dodatki – jeśli maluch ma podrażniona, czerwoną pupę, do kąpieli możesz dodać nadmagnananiu potasu (woda powinna być lekko różowa).
Dokładne osuszenie – po kąpieli starannie wytrzyj dziecko miękkim bawełnianym ręcznikiem (osusz także miejsce ukryte w fałdkach!).
Natłuszczanie i nawilżanie – zanim maluch skończy kilka tygodni, po kąpieli nacieraj go oliwką, a gdy podrośnie, używaj balsamu lub emulsji dla dzieci.
DBAMY O BUZIĘ, OCZY NOSEK I WŁOSKI
Najwygodniej robić to po kąpieli, po osuszeniu i ubraniu dziecka. Buzię trzeba też umyć za każdym razem, gdy niemowlę ubrudzi się pokarmem lub mocno zaślini.
Najlepsze dla malucha
Zestaw higieniczny – miseczka z przegotowaną, przetłuszczoną wodą, jałowe, gaziki, płatki kosmetyczne, sól fizjologiczna, krem nawilżający, maść ochronna (typu Linomag), szczotka z miękkiego, naturalnego włosia.
Odpowiednia technika:
- zwilżonymi gazikami przetrzyj oczy od zewnętrznego kącika do wewnątrz i z powrotem (każde oko osobnym gazikiem);
- wilgotnymi płatkami umyj policzki, czółko, bródkę oraz okolice za uszami i fałdki na szyi;
- posmaruj buzię kremem nawilżającym dla dzieci;
- rozprowadź maść ochronną na brodzie, szyi i klatce piersiowej, by u mocno śliniącego się bobasa zabezpieczyć skórę przed podrażnieniem;
- wpuść sól fizjologiczną do noska (kropkę do dziurki), połóż bobasa na brzuszki, odczekaj chwilę i wytrzyj nosek gazikami;
- rozczesz włosy, rób to także rano, gdy po nocy czuprynka jest mocno zmierzwiona.
CZYŚCIMY ZĄBKI LUB… DZIĄSEŁKA
Już u 4-tygodniowego niemowlęcia zadbaj o wieczorną higienę jamy ustnej.
Najlepsze dla malucha
Pielęgnacja dziąseł (zalecana, gdy brak jeszcze zębów oraz w trakcie ich wytwarzania się) – oczyść wnętrze jamy ustnej z resztek pokarmu jałowym, zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie, nawiniętym na palec gazikiem.
Ochrona przed próchnicą – pierwsze „mleczaki” myj za pomocą specjalnej, nakładanej na palec szczoteczki oraz pasty dla niemowląt niezawierającej fluoru.
CHRONIMY PRZED KAPRYŚNĄ AURĄ
Zimowe spacery będą dla niemowlęcia bardziej bezpieczne, jeśli zadbasz o odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem i wiatrem.
Najlepsze dla malucha
Buzia pod pierzynką – zastosuj zimowy krem ochronny dla niemowląt. Nakładaj podwójną jego warstwę na miejsca, które będą odsłonięte (policzki, nos, brodę).