• wtorek, 22 wrzesień 2020 06:00

Jesienna pielęgnacja

Jesienna pielęgnacja
Jesienna pielęgnacja © archiwum

Kiedy kończy się lato, zaczynają się problemy z włosami. Ich nadmierne wypadanie spowodowane jest wieloma czynnikami.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wypadające włosów jest naturalnym etapem ich wzrostu. Problem zaczyna się wtedy, gdy prowadzi ono do znacznego przerzedzenia lub nawet łysienia. Normalnie tracimy około 50 włosów dziennie. Jesienią liczba ta może wzrosnąć nawet do 100, ale jeśli wypada ich jeszcze więcej lub sytuacja się wydłuża, to warto zacząć temu zapobiegać.

Sezonowe wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem, ale nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że jest ono powiązane z tym, jak dbaliśmy o nie latem. To właśnie wtedy włosy są narażone na wiele szkodliwych czynników. Najbardziej szkodliwe jest słońce. Promienie UV dostają się do wnętrza włosa i atakują melaninę, co prowadzi do tego, że kosmetyki stają się jaśniejsze. Wskutek działania promieni słonecznych może dojść do zniszczenia i przesuszenia włosów. Stają się one łamliwe, wypłowiałe i matowe. Mogą również wypadać. Musimy więc pamiętać o ich ochronie.

Najnowsze badania pokazują, że wypadanie włosów może być też skutkiem przetłuszczenia się skóry głowy. Latem problem przetłuszczania narasta. Brak regularnego mycia sprawi, że sebum znacznie obciąży włosy. Ponadto niewłaściwie i niedokładnie wyczyszczona skóra głowy powoduje, że cebulki się obluzowują i wzrasta tendencja do wypadania.

Ratowanie naszych włosów powinniśmy zacząć od odpowiedniej diety. Dla włosów bardzo ważne są cynk, miedź, krzem, beta-karoten, białko, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie zapominajmy o ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, ale i mróz czy wiatr. Szczotkowanie powinno być delikatne. Należy dobrać odpowiednią szczotkę do rodzaju włosów i pod żadnych pozorem nie ciągnąć kosmyków. Ograniczamy również różnego rodzaju zabiegi stylizacyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład kosmetyków, których używamy, bowiem niektóre z nich mogą bardzo obciążać nasze włosy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.