Nowe oznakowania na dystrybutorach
Podjeżdżasz. Chwytasz za pistolet, żeby zatankować. Uważaj! Niebawem pojawią się nowe oznakowania paliw.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Skróty – Pb, ON, LPG – są ci doskonale znane. Ale uwaga – na dystrybutorach na stacjach benzynowych pojawią się nowe oznakowania paliw. To wymóg unijnego prawa, które trzeba wdrożyć do 12 października.
I tak paliwa gazowe mają być oznaczone symbolem – rombu benzyna – koła, a olej napędowy – kwadratu. Etykiety będą umieszczane na dystrybutorach oraz pistoletach. Symbole już niebawem będą umieszczane również na nowo wyprodukowanych pojazdach – w bezpośrednim sąsiedztwie korków lub klapek wlewu paliwa. Informacja ta ma pojawić się również w ich instrukcji obsługi oraz w punktach sprzedaży. Ale uwaga – przepisy wymagają, aby etykiety posiadały jedynie pojazdy, które po raz pierwszy wprowadzane są na rynek lub te zarejestrowane po 12 października.
Oznakowanie będzie składało się, m.in. znaku identyfikacyjnego dla danego paliwa. Ponadto na etykiecie pojawi się informacja o maksymalnej zawartości biokomponentów w paliwie (składnik paliwa lub biopaliwa uzyskany z surowców rolniczych, np. rzepaku) – zalecanym do zatankowania. No i jak mówi Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego – teraz wszystko będzie jasne. – I pozwoli uczulić kierowców na te elementy, z którymi mogą się spotkać między innymi podczas podróży po krajach unijnych, gdzie – na przykład – jest w sprzedaży E10, benzyna, której w Polsce nie ma. Starsze silniki benzynowe niekoniecznie w dobry sposób „znoszą” E10 – twierdzi Leszek Wieciech.
Stare oznaczenia nie znikną ze stacji
Chociaż nowe oznaczenia rzeczywiście wejdą w życie z dniem 12 października 2018 roku, obecne nazwy nie znikną z dystrybutorów. Dyrektywa nie uwzględnia tego, że paliwa występują z różnymi liczbami oktanowymi (np. benzyna 91, 95, 98 lub 100 oktanów). Nowe loga będą miały za zadanie jedynie ułatwić kierowcom zatankowanie właściwego paliwa lub biopaliwa do swojego samochodu. Patrząc na aktualny stan paliw na polskich stacjach i odnosząc je do przyszłych oznaczeń, dzisiaj możemy zatankować paliwo E5 (Pb 95, 98, 100), B7 (oleje napędowe zwykłe, premium, arktyczne) oraz LPG. Sporadycznie, przy niektórych miejskich gazowniach, jest możliwość uzupełnienia poziomu paliwa w aucie z instalacją CNG.
Do jakich aut będzie można zatankować nowe rodzaje paliwa?
Benzyna
E5 : każde auto z silnikiem benzynowym;
E10 : większość aut z silnikiem benzynowym wyprodukowanych po 2000 r.;
E85 : tylko auta Flexi Fuel (nieliczne Volvo, Ople, Fordy).
Olej napędowy
B7 : każde auto z silnikiem wysokoprężnym;
B10 : samochody, których producenci je dopuszczają oraz stare diesle;
XTL : auta z silnikami przystosowanymi do biopaliwa II generacji (z węgla lub odpadów).
Gaz
LPG : wszystkie samochody z instalacją LPG;
CNG : wszystkie samochody z instalacją CNG;
LNG : wszystkie samochody zasilane ciekłym gazem ziemnym (w Polsce niestosowany);
H2 : wszystkie samochody zasilane ogniwami wodorowymi i spalające wodór.