• wtorek, 29 październik 2019 09:01

Myślisz, że oszczędzasz, jeżdżąc na letnich oponach zimą?

Myślisz, że oszczędzasz, jeżdżąc na letnich oponach zimą?
Myślisz, że oszczędzasz, jeżdżąc na letnich oponach zimą? © archiwum

Jazda na oponach letnich zimą to ogromne i niepotrzebne ryzyko – zarówno dla kierowców, jak i dla ich portfeli. Uwaga! Ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do warunków drogowych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Różnica między oponami letnimi a zimowymi to nie tylko inny wzór bieżnika. Opony zimowe nie sprawdzają się latem i odwrotnie – zimą nie należy używać opon letnich. Dlaczego? Próbując oszczędzić na oponach, można to przypłacić życiem.

MNIEJSZE RYZYKO = OSZCZĘDNOŚCI
Opony letnie mają inną od zimowek budowę zimowek i skład mieszanki gumowej – poniżej temperatury 7℃ nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwo kierowcy. Nawet napęd 4x4 na nic się nie zda, gdy letnie opony stwardnieją na kamień! Jazda na niedostosowanych do warunków na drodze oponach zwiększa prawdopodobieństwo wypadku, a opony powypadkowe nadają się już tylko do utylizacji. Do kosztuje mniej – sezonowa wymiana opon czy kupno nowego kompletu?

NISZCZYSZ OPONY LETNIE, JEŻDŻĄC NA NICH ZIMĄ
Jadąc na oponach letnich w jesienno-zimowych warunkach nie tylko ryzykujesz swoim zdrowiem, lecz także gwałtownie przyśpieszasz ich zużycie. Kiedy robi się zimno, guma bieżnika w oponach letnich robi się twarda jak plastik. Po kilku miesiącach takiej jazdy zimą nie będą miały przyczepności także latem. Jest to całkowicie irracjonalne – po co niszczyć produkt, w którym zainwestowałeś swoje ciężko zarobione pieniądze?

PROBLEMY Z UBEZPIECZENIEM
Podczas jazdy na letnich oponach, gdy temperatura spada poniżej 7℃, rośnie prawdopodobieństwo wypadku. Dotyczy to nie tylko zaśnieżonych dróg, lecz także mokrej czy śliskiej nawierzchni. Pamiętajmy, że w przypadku kolizji drogowej jazda na oponach letnich w zimowych warunkach może oznaczać problemy z ubezpieczycielem. Może on uznać taką jazdą na rażące niedbalstwo, a tym samym za podstawę do zmniejszenia wysokości odszkodowania!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.