• środa, 19 luty 2020 08:50

Dbaj o akumulator

Dbaj o akumulator
Dbaj o akumulator © archiwum

Akumulator odmawia nam posłuszeństwa kiedy najmniej się tego spodziewamy. Przekręcamy kluczyk w stacyjce i nasze uszy dosłownie razi ten dobrze znany kierowcom dźwięk. – Akumulator padł -= cedzimy przez zęby. To oznacza, że dalej nie pojedziemy. Jeśli nie chcecie przeżywać tego typu scenek – zadbajcie o ten ważny element czterech kółek.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nie można jednoznacznie wskazać czasu – po jakim wymiana akumulatora będzie konieczna. To kwestia indywidualna. Zależy przede wszystkim od eksploatacji auta oraz pojemności samego akumulatora. Przyjmuje się jednak, że powinien działać bez problemu ok. 4 – 6 lat., Po tym czasie – może nam odmawiać posłuszeństwa.

JAK TO SPARWDZIĆ?
Poziom naładowania najprościej sprawdzić miernikiem elektrycznym. Trzeba włączyć zapłon w aucie i sprawdzić napięcie na akumulatorze. Powinno wynosić 12,5 V. Następnie na włączonym silniku mierzymy napięcie ładowania (np. zaciskach akumulatora). Pomiar ten powinien mieścić się w przedziale od 13,6 do 14,5 V i pozostać stały – niezależnie od obrotów silnika. Uwaga! Najnowsze pojazdy mogą posiadać wyższe napięcie, sięgające nawet do 15 V. Warto też wiedzieć, że cześć akumulatorów wyposażonych jest w tzw. magiczne oko, czyli specjalistyczny wizjer, który informuje nas o stanie baterii. Zielony odcień oznacza, że akumulator jest naładowany, a poziom elektrolitu poprawny. Kolor czarny sygnalizuje konieczność naładowania baterii, a odcienie biały i żółty – to już informacje o potrzebie szybkiej wymiany akumulatora.

SAMODZIELNA WYMIANA
Kiedy przyszedł czas na wymianę akumulatora, najlepiej zlecić to specjaliście. Jeśli sami bawimy się w ekspertów samochodowych pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. W aucie zaciągamy hamulec ręczny, wyłączamy zapłon i wyjmujemy kluczyk ze stacyjki. Zakładamy gumowe rękawiczki i odłączamy akumulator. Najpierw odkręcamy zacisk z „minusa”, a później z „plusa”. Zdejmujemy wszelkie zabezpieczenia i wyjmujemy baterię. No i montujemy nowe urządzenia. Zakładamy klemę dodatnią, a później ujemną. Zaciski dokręcamy z wyczuciem, aby nie ukruszyć biegunów. Te smarujemy lub spryskujemy specjalistycznym smarem. I gotowe.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.