• piątek, 14 luty 2020 09:43

Przygotuj się dobrze do podróży

Przygotuj się dobrze do podróży
Przygotuj się dobrze do podróży © archiwum

Dobry kierowca to osoba dobrze przygotowana do jazdy – zarówno pod kątem prowadzenia pojazdu, jak też zabezpieczenia bagażu. Przede wszystkim jest to odpowiedzialny obywatel, który na drodze przestrzega zasad ruchu drogowego i podróżuje z wyobraźnią.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

„Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” – takie słowa słyszy się z ust wielu kierowców. Są przekonaniem o tym, że lata praktyki za kierownicą zwalniają ich z obowiązku trzeźwego myślenia i przestrzegania przepisów.

PO ALKOHOLU NIE WSIADAJK ZA KIEROWNICĘ
Według danych Głównej Komendy Policji w 2019 r. ponad 111 tys. osób kierowano autem pod wpływem alkoholu! Tylko 1 stycznia 2020 r. w Polsce zatrzymano ponad 400 nietrzeźwych kierowców. Jeśli osoba będąca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, grozi jej dożywotnie zabranie prawa jazdy. W przypadku gdy u zatrzymanego kierowcy stwierdzi się 0,5 promil w wydychanym powietrzu, to wystarczy, aby sąd pozbawił go prawa jazdy na 3 – 15 lat. Oprócz tych konsekwencji grzywna w wysokości nawet do 60 tys. zł wskazu jena to, że nie warto wyjmować kluczyków do auta choćby tylko po jednym kieliszku.

DLA KOGO LEWY PAS
W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Oznacza to, że kierowcy mając do dyspozycji prawy pas, powinni się poruszać właśnie nim. Takie rozwiązanie upłynnia ruch, jest bezpiecznie i zgodnie zasadami ruchu drogowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamierzamy wyprzedzić jadący przed nami pojazd. Niestety wiele osób nie stosuje się do tych zaleceń. Trzymający się za wszelką cenę lewego pasa kierowcy jadą z mała prędkością, utrudniając przejazd innym uczestnikom ruchu, którzy zdenerwowani zaczynają wykonywać niebezpieczne manewry. Za nadużywanie lewego pasa kierowcy grozi mandat w wysokości nawet 500 zł oraz 2 punkty karne. Lewy pas możemy zająć wyłącznie wtedy, gdy na obu pasach jest korek oraz gdy zamierzamy skręcić w lewo. W tym drugim przypadku należy zrobić to w taki sposób, aby nie utrudniać wyprzedzania innym kierowcom.

BEZ TELEFONU, Z WYOBRAŹNIĄ
Zarówno kierowcy, jak i piesi czy rowerzyści – nie potrafią rozstać się z telefonem nawet na drodze. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Można jej uniknąć. Kilak sekund rozmowy przez telefon lub odpisywanie na SMS-a ma wpływ na koncentrowanie kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwie jego oraz innych uczestników ruchu. Z tego powodu warto schować telefon do skrytki na czas podróży. Kierowanie pojazdem to również umiejętność przewidywania możliwych zachowań innych kierowców. Warto więc kierować się na drodze zasadą ograniczonego zaufania i jeździć z wyobraźnią=

JAK BEZPIECZNIE PORZEWOZIĆ BAGAŻE
Wakacyjny wyjazd czyli rodzinny wypad w dłuższą podróż zwykle pociąga za sobą konieczność zabrania bagażu. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie wszystkich pakunków w miejscu do tego przeznaczonym – bagażniku. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy torby lądują na siedzeniach z tyłu. Wiele osób nie uświadamia sobie tego, że w razie kolizji nawet butelka z wodą stanowi dla pasażerów śmiertelne zagrożenie! W przypadku zderzenia z przeszkodą przy prędkości 50 km/godz., samochód praktycznie od razu staje w miejscu. Natomiast niezabezpieczone przedmioty polecą z tą prędkością do przodu, uderzając w najlepszym wypadku w szybę pojazdu, w najgorszym – w tył głowy kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby ciężkie przedmioty zabezpieczyć, a mniejsze umieścić w schowku lub w drzwiach auta. Jeśli tylna kanapa jest pusta – należy zapiąć pasy z tyłu na krzyż, aby dodatkowo zabezpieczyć bagaże w tylnej części auta.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.