• czwartek, 24 grudzień 2020 10:17

Żarówka – żywotność, wymiana i kontrola

Żarówka – żywotność, wymiana i kontrola
Żarówka – żywotność, wymiana i kontrola © archiwum

Zima to czas, w którym szczególnie ważne jest sprawne oświetlenie w samochodzie,. Niestety, żarówki prawie zawsze przepalają się w najmniej odpowiednim momencie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Trwałość żarówki samochodowej zależy od wielu czynników. Niektóre z nich są zależne od użytkowania pojazdu, ale nie wiele z nich nie mamy żadnego wpływu. Podczas zakupu żarówek przede wszystkim powinniśmy zmówić uwagę na ich jakość.

Testy przeprowadzone przez niezależne instytucje pokazały, że jakość takich żarówek, których producenci uważają je za tubingowe lub pseudoksenonowe, jest dużo gorsza od ich markowych odpowiedników. Może się to oczywiście przekładać na ich żywność. Niektóre rodzaje żarówek będą świeciły krócej niż od innych. Wynika to z ich konstrukcji. I tak np. H4 będzie dłużej działać niż H7 czy H1.

Decydując się na zakup popularnych żarówek dających 30 lub 50% więcej światła od tych tradycyjnych, musimy mieć na uwadze, że ich lepsze działanie będzie wiązało się z krótszym czasem. Jeśli głownie poruszamy się po mieście, które zazwyczaj jest dobrze oświetlone, to wystarczą nam standardowe żarówki. Te o podwyższonej skuteczności będą lepsze dla kierowców, którzy często podróżują nocą poza miastem. Warto wówczas zakupić dodatkowe opakowanie, tak na wszelki wypadek.

Przy wymianie żarówki bardzo ważne jest, aby nie dotykać palcami pomierzch bańki. Zostawimy wówczas ślady, które spowodują matowanie szkła. Może to z kolei skutkować szybszemu przepalaniem się źródła światła.

Pamiętajmy, aby wymienić żarówki tylko przy wyłączonych światłach. Unikniemy wówczas ryzyka zwarcia czy porażenia prądem. Warto kontrolować stan naszych żarówek co kilka dni i mieć przy sobie naszych żarówek co kilka dni i mieć przy sobie przynajmniej po jednej z każdego rodzaju. Szczególną uwagę przykładajmy do oświetlenia zimą, kiedy szybko robi się ciemno i bardzo często widoczność zakłócana jest przez mgły i różnego rodzaju opady.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)