JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 939.
  • środa, 26 czerwiec 2013 09:23

FENG SHUI, czyli przestrzeń pełna dobrej energii.

FENG SHUI, czyli przestrzeń pełna dobrej energii.

W kwietniu pisałam o Home Stagingu jako doskonałym sposobie na sprzedaż nieruchomości. Dziś mam dla Ciebie nie lada gratkę! Dziś będzie o Feng Shui w aranżacji wnętrz. Czym jest Feng Shui i na jakich zasadach się opiera opowie nam specjalistka w tej dziedzinie Justyna Muzyka. Zapraszam serdecznie do wywiadu. 

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 

Justyno, kiedy się poznałyśmy i dowiedziałam się, że pomagasz Klientom w aranżacji wnętrz zgodnie z zasadami FS od razu pomyślałam, że jest to świetny temat na wywiad, tym bardziej się cieszę, że zgodziłaś się ze mną spotkać. Pierwsze moje pytanie jest dość oczywiste, czym jest i skąd pochodzi Feng Shui (FS)?

Feng Shui to fascynująca nauka o harmonijnym kształtowaniu przestrzeni życia i pracy. Uczy nas jak świadomie aranżować nasze domy, biura i tym samym zwiększyć szanse na harmonijny rozwój naszego potencjału. Jest to starożytna wiedza oparta o wnikliwe obserwacje przyrody prowadzone przez chińskich mistrzów, którzy postanowili odkryć siły działające w naturze i wykorzystać je w celu stworzenia miejsc wspierających ludzkie aspiracje i pragnienia.

 

Czy to starożytne podejście jest dziś nadal aktualne?

Feng shui opiera się na uniwersalnych zasadach stosowanych i opisanych również w europejskiej nauce o kształtowaniu i urządzaniu przestrzeni. Zasady te wynikają z obserwacji natury i szczególnie w dzisiejszych „zabieganych” czasach, służą współczesnemu człowiekowi w odzyskaniu równowagi życiowej. Obserwuję rosnące zapotrzebowanie na konsultacje FS zarówno prywatne jak i biznesowe gdyż ludzie szukają skutecznych i sprawdzonych sposobów na realizację swoich celów.

 

W jednym z artykułów czytałam, że jest to nauka o wpływie danego miejsca na nas, Ty mówisz, że jest to wiedza o naturze i przestrzeni, jak to rozumieć?

Pierwotnie w Chinach stosowano Feng Shiu do wyszukiwania miejsc na pochówek dlatego zasady te były bardzo mocno związane z naturalnym otoczeniem. Chińczycy wierzyli, że jeśli swoim przodkom zapewnią dobre, bezpieczne i najlepsze energetycznie miejsce, to właśnie te przeszłe pokolenia będą opiekowały się obecnie żyjącymi potomkami. Tę wiedzę przełożono następnie na wyszukiwanie najlepszej lokalizacji na budowę pałacu dla chińskich władców. Musimy pamiętać, że kiedyś na dostęp do FS mogły sobie pozwolić tylko osoby najbogatsze i ludzie władzy, gdyż była to bardzo skomplikowana analiza dopasowana do konkretnych osób i często trwała miesiącami lub nawet latami. Już wtedy bowiem zaobserwowano jak mocno miejsce, w którym funkcjonujemy, wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz sukcesy życiowe i dokładano wszelkich starań aby takie miejsce wybrać na miejsce życia. Współcześnie wiedzę FS i stosuje się w dużej mierze do wnętrz gdyż mamy coraz mniejszy wpływ na nasze otoczenie zewnętrzne. Zasady Feng Shui są z wielkim sukcesem wykorzystywane do aranżacji zarówno mieszkań, jak i firm. Zdecydowanie wzrasta świadomość ludzi o oddziaływaniu przestrzeni na nasze życie i powodzenie.

 

Czym różni się tradycyjne Feng Shui od Feng Shui wnętrz?
Jest to ta sama wiedza, tylko zastosowana do mniejszych przestrzeni – naszych domów lub biur. Celem pozostaje stworzenie pomyślnego przepływu energii chi, tak aby wspierała nasze pragnienia i cele. Kształtując nasze wnętrza według Feng Shiu mamy możliwość stworzenia przestrzeni służącej naszym osobistym i indywidualnym aspiracjom poprzez dopasowanie energetyczne całego wystroju: kolorów, kształtów, surowców, dodatków. Dzięki temu wnętrza są „skrojone na miarę” i sprawiają, że wspaniale się w nich czujemy.

 

Czy możemy wyróżnić tu jakieś podstawowe zasady?

Pierwsza z tych zasad dotyczy samej bryły czyli związana jest z energią kształtów i jej wpływem na człowieka. Powiedzmy, że planujemy budowę domu. Najlepszym rozwiązaniem które sugeruje FS, jest wybór bryły regularnej, zbalansowanego prostokąta lub kwadratu i takie kształty najczęściej doradzam moim klientom. W takich bryłach najlepiej się czujemy i zapewniamy sobie równowagę we wszystkich dziedzinach życia.

 

To co mówisz doskonale zgadza z moim obserwacjami. Moi Klienci najczęściej zainteresowani są właśnie takimi nieruchomościami. Ja to nazywam układem zwartym ale rzeczywiście na rzucie to kwadrat lub prostokąt. A jakich brył zatem unikamy?

Wszystkie bryły np. w postaci litery L czy bardzo nieregularne wycięcia sprawią, że energia nie płynie harmonijnie. W budynkach o takim obrysie powstają tzw. ubytki, które wymagają zrównoważenia. Im więcej nieregularności, tym więcej miejsc w których przepływ energii może być osłabiony lub nawet zablokowany, co z pewnością będzie odczuwalne w danym aspekcie życia. Gdy brakuje nam np. sektora kariery, możemy mieć więcej trudności w zdobyciu awansu lub w realizacji celów zawodowych. Generalnie unikamy więc ostrych, niesymetrycznych kształtów i próbujemy zachować równowagę bryły.

 

Dobrze wybraliśmy już bryłę, co dalej?

Jeśli mówimy o wnętrzu domu lub firmy należy zwrócić uwagę co dzieje się w centrum, gdyż stanowi ono miejsce gromadzenia się energii. Gdy spojrzymy na rozkład domu poprzez pryzmat jednego z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi FS jakim jest bagua (mapa przepływu energii w przestrzeni) to właśnie w środku znajduje się tai chi - „serce” domu. Ta przestrzeń powinna być otwarta, powinna oddychać, a inne miejsca najlepiej rozlokować wokół niej. Centrum nie musi być duże, chodzi o to aby zostało symbolicznie zaznaczone.

 

Czy warto „układać” naszą przestrzeń zgodnie z tym co mówi bagua?

Jeśli mamy takie możliwości oraz potrzebę to oczywiście można dopasować przestrzeń do symboliki oraz powiązania jakie ma dana część domu z sektorem bagua. Podam przykład: zgodnie z bagua kompasu południowo – zachodniej części domu odpowiada sektor związków. Podczas jednej konsultacji okazało się, że w życiu osobistym pary, której doradzałam nie układało się najlepiej. Ponieważ właśnie przeprowadzali się do nowego domu, zasugerowałam im aby umieścili sypialnię małżeńską w południowo – zachodnim rogu domu. Ta część domu pomaga wzmocnić więź między małżonkami. Wykorzystaliśmy tę lokalizację na sypialnię, dodaliśmy w jej wnętrzu kilka elementów czerwonych oraz symbole pary (liczba dwa jest przypisana do tej sfery). Po kilku tygodniach klientka poinformowała mnie, że w ich małżeństwie nastąpił mocny zwrot, zaczęli lepiej się rozumieć, a ich relacja uległa czułemu ociepleniu. Wykorzystując potencjał danego sektora bagua (kariera, nauka, zdrowie, bogactwo, sława, związki, dzieci, przyjaciele) możemy wzmacniać także inne aspekty życia i korzystać z nieocenionego energetycznego wsparcia.

 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Kolejna rzecz to równowaga energetyczna wnętrz, czyli przede wszystkim zachowanie równowagi pomiędzy yin i yang, dwoma przeciwstawnymi siłami i jakościami. W kontekście wystroju wnętrz energia yang to krzykliwe i pobudzające kolory, wysokie meble oraz sporo światła. Yin natomiast to łagodne, pastelowe i ziemiste kolory, bryły niskie oraz światło bardziej rozproszone i wyciszające. Ważne jest aby nie mieszać „energetycznie” przeznaczenia danej przestrzeni. Najważniejszymi miejscami w domu są sypialnia i kuchnia. Sypialnia, ponieważ spędzamy w niej około 6-8 godzin dziennie. Często to miejsce jest niedoceniane i traktowane po macoszemu. W sypialni króluje energia yin, zatem wystrzegamy się jaskrawych kolorów, zbyt dużej ilości bodźców i mocnego oświetlenia. Naszym celem jest uzyskanie wyciszenia, uspokojenia, relaksu, poczucia odłączenia i bezpieczeństwa. W sypialni powinniśmy czuć się jak w swojej drugiej skórze, zatopić się w kołdrze i zregenerować.
Drugim istotnym pomieszczeniem jest kuchnia, która najczęściej samoistnie staje się centrum każdego domu. To tu przygotowując posiłek, żywimy siebie i swoją rodzinę aby zapewnić sobie zdrowie i siły witalne. Tu płynie energia yang. Właśnie ze względu na to jak ważne funkcje te dwa pomieszczenia pełnią zachowanie równowagi w nich jest bardzo ważne.

 

Czy Feng Shui zaleca też podziały przestrzeni na przestrzeń prywatną i przestrzeń wspólną? Bardzo często przy omawianiu projektu z Klientami intuicyjnie podkreślam jak ważne jest rozdzielenie tej przestrzeni i stworzenie w miarę możliwości buforu pomiędzy nimi.

Tak, zdecydowanie. Energia wspólnego przebywania, aktywności dziennej dzielonej przez kilka osób to jest właśnie energia yang; jest to przestrzeń aktywna, gdzie śmiejemy się, oglądamy telewizje, bawimy się, rozmawiamy. Idealnie jeśli przestrzeń dzienna znajduje się w przedniej części domu. Dlatego też gabinety czy biura, jeśli je mamy w domu, powinny się znajdować z przodu, gdyż ta przestrzeń to miejsce „połączenia” ze światem zewnętrznym. Im głębiej wchodzimy do domu, tym bardziej intymnie i bardziej spokojnie powinniśmy się czuć.
Pamiętajmy także aby w sypialni nie zakłócać energii wykorzystując ją do aktywności związanych z pracą. Oprócz rozdzielenia energii snu i aktywności jest kolejny bardzo ważny aspekt: wszelki sprzęt elektryczny emituje pole energii i pojawia się związany z nim problem smogu elektromagnetycznego, zakłócającego zdrowy sen. Często widuję sypialnie, w których są telewizory, laptopy czy inny sprzęt biurowy, a ich mieszkańcy narzekają na niespokojny sen i przemęczenie. Pamiętajmy, że sypialnia to miejsce do regeneracji i wypoczynku i najlepiej jest dla naszego samopoczucia gdy znajduje się w niej tylko wspaniałe łóżko, stoliki noce, nastrojowe światło, piękny obraz lub coś przyjemnego, na co lubimy patrzeć zasypiając lub budząc się rano i nic więcej.

 

Ostatnio bardzo modne jest projektowanie osobnej łazienki przy głównej sypialni, zastanawiam się czy jest to zgodne z zasadami FS?

W tej kwestii zdania są podzielone. Ja uważam, że umiejscowienie łazienki obok sypialni jest komfortowe gdyż jest to nadal część naszej sfery intymnej. Jednakże bardzo ważne jest aby łazienka nie zakłócała regularnego obrysu sypialni oraz aby nie stawiać łóżka zaraz przy ścianie sąsiadującej z łazienką lub nie lokować jej tak, że drzwi do łazienki znajdują się na wprost naszej głowy. Woda, która spływa w łazience, reprezentuje ruch, akcję, a my, tak jak wcześniej powiedziałam, chcemy w sypialni spokoju i ciszy.

 

Jakie główne korzyści otrzymujemy urządzając nasze wnętrze zgodnie ze sztuką Feng Shui?

Kształtując nasze wnętrza zgodnie z Feng Shui tworzymy miejsca o niepowtarzalnym nastroju, w których czujemy się fantastycznie i dzięki temu możemy być naprawdę sobą. Domy urządzone według FS stanowią prawdziwy azyl i źródło niewyczerpanych życiowych inspiracji, a biura dodają nam motywacji do działania i zwiększania swoich efektów. Wnętrza, które pomagam aranżować moim klientom są pełne harmonii, pełne „dobrej energii” i po prostu „pracują” dla nich. Są to prawdziwe „miejsca mocy”!

 

Dziękuję Ci Justyno za rozmowę. Nie mogę się również doczekać naszego kolejnego spotkania, podczas którego porozmawiamy na temat sprzedaży nieruchomości zgodnie z zasadami FS.

Ja także dziękuję za rozmowę.

 Justyna Muzyka 

Justyna Muzyka 

 

Konsultantka holistycznego Feng Shui, Date Selection i Dynamiki Bogactwa.

 

 

Kontakt telefoniczny:(+48) 609 46 31 07

Już niedługo ukaże się druga część wywiadu poświęcona Feng Shui przy sprzedaży nieruchomości. Jeżeli masz jakieś szczególne pytania dotyczące dzisiejszego tematu zostaw je śmiało w komentarzach poniżej na pewno odpowiemy. Pozdrawiam serdecznie!

Publikacja:
opublikowano w Nieruchomości
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.