• wtorek, 01 lipiec 2014 07:42

Śladami Janosika

Śladami Janosika
Śladami Janosika © archiwum

Przygody szlachetnego zbójnika w latach 70. śledziła cała Polska. Niewielu wie, że Janosik żył naprawdę, dla wielu do dziś pozostaje bohaterem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Serial w reżyserii Jerzego Passendorfera mimo upływu lat wciąż ogląda się z przyjemnością, choć większość widzów w przygodach tytułowego Janosika i jego towarzyszy widzi jedynie telewizyjną fikcję. Okazuje się jednak, że produkcja jest bliższa prawdziwemu życiu, niż mogłoby się zdawać. Pierwowzorem głównego bohatera stał się Juraj Jánošík, karpacki zbójnik, którego do dziś Słowacy uważają za swojego bohatera narodowego.

Twórcy „Janosika” nie pomylili się, dostrzegając w historii XVIII-wiecznego wyjętego spod prawa górala potencjał na telewizyjny hit. Przygody szlachetnego rozbójnika, który łupił bogatych, by pomagać biednym niczym polski Robin Hood od chwili premiery serialu w 1973 r. przyciągały miliony widzów, robiąc na nich ogromne wrażenie. Malownicze plenery, w których rozgrywa się akcja serialu, do dziś przyciągają  liczne wycieczki, które przemierzają Podhale śladami ulubionego bohatera. Zdjęcia powstawały m.in. na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami niedaleko Nowej Białi, w Dolinie Chochołowskiej, a także na zamku w Pieskowej Skale pod Ojcowem czy w zamku Ogrodzieniec.

Zaskakuje jednak to, iż serial – choć stał się niekwestionowanym hitem lat 70. – jego gwiazdom nie przyniósł zbyt wiele szczęścia. Zaczęto nawet mówić o „klątwie Janosika”. Grający w nim główną rolę Marek Perepeczko stał się gwiazdą z dnia na dzień, a zarazem obiektem westchnień wielu Polek. Podobną popularność zyskała też serialowa Maryna, czyli Ewa Lemańska. Oboje, choć nie brakowało im aktorskiego talentu, role w kultowym serialu zaszufladkowały na wiele lat. Dla Lemańskiej stało się to nawet powodem całkowitej rezygnacji z aktorstwa i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under