• wtorek, 06 grudzień 2016 09:16

Urząd odpowiada – Jakie pracownikowi przysługują odpoczynki?

Urząd odpowiada – Jakie pracownikowi przysługują odpoczynki?
Urząd odpowiada – Jakie pracownikowi przysługują odpoczynki? © archiwum

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy. Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników dotyczące czasu pracy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ODPOCZYNEK DOBOWY
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie pracowniczej prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Jednakże pracownikowi młodocianemu przerwa w pracy obejmującą porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.

Obowiązek zapewnienia nieprzerwanego dobowego odpoczynku nie dotyczy:

1) Pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy;
2) Przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usuwania awarii;
- jednakże w przypadkach określonych powyżej pracownikowi przysługuje, w okresie rozliczeniowym, równoważny okres odpoczynku.

Natomiast w równoważymy systemie czasu pracy, przy wydłużonej normie do 16 lub 24 godzin, pracownikowi przysługuje bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy, w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przeprowadzonych godzin.

Przykład:
Pracownik przepracował na zmianie od godz. 7:00 do godz. 7:00 dnia następnego (24 godziny), bezpośrednio po zakończeniu zmiany pracownikowi przysługuje 24-godzinny okres odpoczynku.


ODPOCZYNEK TYGODNIOWY
Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

Tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
1) w stosunku do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy;
2) w przypadku konieczności prowadzenia w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
3) oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.
Odpoczynek tygodniowy powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godz. 6:00 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w art. 133 par. 1 i 2 Kodeksu pracy, może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Agnieszka Mamot
Młodszy inspektor pracy

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.