• środa, 12 lipiec 2017 08:19

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego

Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego © archiwum

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy. Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników, a dotyczące wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

1. Pracownik 16 czerwca 2017 r. złożył pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy na okres od 01 do 15 lipca 2017 r. Na ten czas pracownik wykupił zagraniczną wycieczkę. Czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielania urlopu wypoczynkowego?
Tak. Prawo do nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego, co najmniej 14-dniowego (razem z sobotami, niedzielami i świętami oraz innymi dniami wolnymi wynikającymi z rozkładu czasu pracy) jest jednym z podstawowych praw pracownika. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Nie znaczy to jednak, że pracownik ma zagwarantowany urlop w dowolnym wybranym przez siebie terminie. Jeśli u pracodawcy nie są tworzone plany urlopów, wówczas termin urlopu ustalony jest w porozumieniu pracodawcy z pracownikiem.

2. W maju 2017 r. pracodawca wyraził pracownikowi zgodę na urlop wypoczynkowy w okresie od 05 do 18 czerwca 2017 r. Pracownik rozchorował się jednak i przedstawił zwolnienie chorobowe od dnia 29 maja do 11 czerwca 2017 r. Czy zaakceptowany przez pracodawcę urlop wypoczynkowy rozpoczyna się mimo choroby pracownika?
Nie. Zgodnie z art. Art. 165 Kodeksu pracy jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) Czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) Odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) Powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe alba stawienia do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
4) Urlopy macierzyńskiego, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

3. Pracownica w terminie od 01 do 16 czerwca 2017 r. wykorzystuje urlop wypoczynkowy. W jego trakcie przedłożyła zwolnienie lekarskim na okres od 5 do 10 czerwca br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie na czas urlopu? Konieczność zaopiekowania się chorym członkiem rodziny nie przerywa urlopu wypoczynkowego.
Przerwanie urlopu i udzielenie w terminie późniejszym może nastąpić w sytuacji, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego wystąpią po stronie pracownika takie okoliczności, jak:
- czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
- odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
- konieczność odbycia ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- nabycie prawa do urlopu macierzyńskiego.

Zatem w przypadku, gdy w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zmuszony jest sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, nie powoduje to przerwania urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli ten fakt jest udokumentowany zwolnieniem lekarskim na druku ZUS ZLA.

4. Czy pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu długotrwałej choroby, jeżeli zostanie skierowany na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy?
Tak. Dopuszczalnie jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego czy też urlopu na żądanie bezpośrednio po długotrwałej (ponad 30-dniowej) nieobecność w pracy, spowodowanej chorobą, pomimo że pracownik ten posiada orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku.

5. Czy pracodawca musi zgodzić się na urlop wypoczynkowy pracownicy, która chce z niego skorzystać od razu po urlopie macierzyńskim?
Tak. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownicy urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończonym przez nią urlopu macierzyńskim. Wniosek o urlop wypoczynkowy jest wiążący dla pracodawcy niezależnie od tego, czy obejmie dni zaległego urlopu wypoczynkowego, czy urlopu bieżącego, tj. przysługującego w roku kalendarzowym, w którym pracownica składa do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Luiza KOTOWSKA
Starszy specjalista

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.