• wtorek, 20 czerwiec 2017 08:31

Ile można zabrać pracownikowi z pensji

Ile można zabrać pracownikowi z pensji
Ile można zabrać pracownikowi z pensji © archiwum

Jako pracodawca masz obowiązek wypłacać zatrudnionym pensję, ale w niektórych sytuacjach masz prawo, a nawet obowiązek dokonywać z niej potrąceń. Jednak wysokość potrąceń jest ograniczona.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

CO MOŻESZ POTRĄCIĆ BEZ ZGODY PRACOWNIKA
Z wynagrodzenia pracownika – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – mogą być potrącone następujące kwoty:
- alimenty i świadczenia alimentacyjne,
- należności inne, niż świadczenia alimentacyjne, np. z tytułu kredytów bankowych,
- zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne.

Te potrącenia są obowiązkowe, ale ich katalog ma charakter zamknięty. Oznacza to, że wszystkie inne potrącenia mogą być egzekwowane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego pisemną zgodą. Należności muszą być potrącane w określonej kolejności. Najpierw – alimenty i świadczenia alimentacyjne, później inne należności, następnie zaliczki i na końcu kary pieniężne.

ILE MOŻESZ ZABRAĆ
Wysokość potrąceń jest ograniczona:
- świadczenia alimentacyjne – potrącone są od wysokości 3/5 wynagrodzenia;
- inne możliwości lub zaliczki pieniężne – potrącenia są do wysokości ½ wynagrodzenia;
- kary pieniężne – potrącone są do wysokości 1/10 wynagrodzenia po odliczeniu potrąceń z tytułu świadczeń alimentacyjnych, innych niż alimentacyjne i zaliczek.

Gdy potrącisz jednocześnie świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki, suma potrąceń nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia. Natomiast połowę wynagrodzenia musisz pozostawić pracownikowi, jeśli pomniejsza pensja o należności inne niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki pieniężne. Jednak niektóre składniki wynagrodzenia pracownika, takie jak: nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności z tytułu udziału w zysku firmy lub w najwyższe bilansowej, mogą być w całości potrącone na poczet świadczeń alimentacyjnych.

ILE MUSISZ ZOSTAWIĆ
Po dokonaniu potrąceń na koncie pracownika musi pozostać określone minimum do wypłaty w wysokości:
- 74 proc. wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrąceniu zaliczek pieniężnych;
- 90 proc. wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrąceniu kar pieniężnych przewidzianych;
- 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrąceniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, powyższe kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

CO MOŻESZ POTRĄCIĆ TYLKO ZA ZGODĄ PRACOWNIKA
Potrącenia dobrowolne z wynagrodzenia pracownika mogą być dokonywanie tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Nie są ograniczone kwotowo, ale Kodeks pracy określa kwoty od potrąceń, czyli:
minimalnie wynagrodzenia
- przy potrąceniu należności na rzecz pracodawcy,
80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – przy potrąceniu innych należności niż te na rzecz pracodawcy
- np. składek z tytuły dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia pracownika czy spłaty rat kredytu zaciągniętego przez pracownika.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.