• piątek, 02 luty 2018 12:32

Jak pomóc dziecku w uzyskaniu kredytu?

Jak pomóc dziecku w uzyskaniu kredytu?
Jak pomóc dziecku w uzyskaniu kredytu? © archiwum

Wsparcie finansowe na realizację marzeń jest naturalnym odruchem każdego rodzica. Zanim jednak się na to zdecydujesz, sprawdź, jakie konsekwencje lub komplikacje mogą Cię czekać w przyszłości.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zakup własnego mieszkania, samochodu czy działki pod przyszły dom to marzenie wielu młodych ludzi. Gdy ich zdolność kredytowa okazuje się niewystarczająca do zaciągnięcia długi, zdarza się, ze bank podsuwa im rozwiązanie mające umożliwić natychmiastową realizację planów – na przykład wzięcie kredytu z rodzicami.   W takim przypadku dochody współkredytobiorców się sumują, jest więc większa szansa na otrzymanie pieniędzy z banku. Zanim jednak mama i tata zgodzą się na takie rozwiązanie, powinni wiedzieć, jakie są konsekwencje dołączenia się do umowy kredytowej swojej dorosłej pociechy.

ZOBOWIĄZANIE NA LATA
Po pierwsze, podpisując umowę z bankiem, rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że to nie tylko jednorazowa przysługa, by młodzi mogli wziąć kredyt. Choć syn czy córka deklarują, że sami będą spłacać raty, to zobowiązanie finansowe dotyczy każdego, kto podpisał umowę. W przypadku, gdy potomek w przyszłości będzie miał problem ze spłatą rat – np. w przypadku utraty pracy lub innych zdarzeń losowych – pozostali współkredytobiorcy, czyli Wy, otrzymacie wezwanie do uregulowania tego zobowiązania finansowego. Musicie więc dobrze to skalkulować, czy Wasze dochody pozwolą na samodzielne płacenie bankowi miesięcznych rat, gdybyście mieli to robić za dzieci.

GDY SAMI POTRZEBUJECIE KREDYTU
Po drugie, podejmując decyzję o pomocy dorosłym dzieciom w uzyskaniu finansowania z banku, musicie się liczyć z tym, że może Wam to utrudnić wzięcie innego kredytu na własne potrzeby. Przy wyliczaniu Waszej zdolności kredytowej, będzie brane pod uwagę to, że już jesteście obciążeni zobowiązaniem finansowym wziętym wraz z dzieckiem. Bank może wtedy Wam nie przyznać kolejnego kredytu lub uzyskacie znacznie gorsze warunki, na przykład wyższe oprocentowanie pożyczki.

WYJAŚNIJ WĄTPLIWOŚCI
Po trzecie, dopisanie Was do kredytu na mieszkanie nie oznacza, że będziecie automatycznie współwłaścicielami nieruchomości. Ta kwestia należy bowiem od tego, kto podpisuje umowę kupna z deweloperem. Sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy wspólny kredyt biorą rodzice oraz ich dorosłe dzieci wraz z partnerami lub małżonkami. Dlatego kwestie własnościowe warto uściślić zanim zgodzicie się wspólnie zaciągnąć zobowiązania finansowe.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)