• piątek, 08 marzec 2019 08:25

Chory na kręgosłup układał kostkę brukową

Chory na kręgosłup układał kostkę brukową
Chory na kręgosłup układał kostkę brukową © archiwum

Podczas zwolnienia lekarskiego z powodu choroby kręgosłupa mężczyzna układał kostkę brukową wokół domu, inny pracownik w czasie zwolnienia z racji złamania nogi jeździł rowerem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ZUS kontroluje zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich.

W 2018 r. wielkopolscy lekarze orzecznicy przeprowadzili 42 785 kontroli zasadności zwolnień. W ich wyniku wydali 1 016 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę 378 tys. 400 zł. Kontroli wykorzystywania zwolnień poddano 16 386 osób. Prawa do zasiłku w łącznej wysokości 1 mln 471 tys. 100 zł pozbawiono 1 296 z nich.

W zeszłym roku na terenie podległym oddziałowi ZUS w Ostrowie Wielkopolskim (któremu podlega biuro terenowe w Krotoszynie) orzecznicy przeprowadzili 6 408 kontroli zasadności zwolnień. W związku z tym wydali 390 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków na kwotę 144 tys. 400 zł. Kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich poddano 4 936 osób. 354 pozbawiono prawa do zasiłków (w sumie 322 tys. 900 zł).

ZUS przypomina, że także pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób mogą kontrolować spośród wykorzystywania zwolnienia przez swoich pracowników, gdyż to oni są płatnikami świadczeń.

Niektóre osoby będące na zwolnieniach, a więc teoretycznie chore, zajmowały się wtedy rzeczami nieadekwatnymi do stanu określonego przez lekarzy. Jeden z mężczyzn uczestniczył jako opiekun w wycieczce szkolnej swojej córki. Inna osoba, na zwolnieniu z powodu złamania nogi, dokumentowała za pośrednictwem aplikacji internetowych ilość przejechanych na rowerze kilometrów. Podczas zwolnienia z powodu schorzeń kręgosłupa ubezpieczony układał kostkę brukową wokół swojej posesji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.