• wtorek, 11 czerwiec 2019 07:24

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego © archiwum

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących urlopów wypoczynkowych.

Urlop udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Urlopu wypoczynkowego nie udziela się w dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Dla pracowników zatrudnionych w podstawowej normie czasu pracy i w pełnym jego wymiarze obecny system udzielania urlopu niczego nie zmieni, gdyż przy wykonywaniu 8 godzin na dobę urlop wypoczynkowy będzie udzielany w dniach pracy tego pracownika, przy założeniu, że każdy 8-godiznny dzień pracy odpowiada jednemu dniowi urlopu wypoczynkowego.

W przypadku kiedy pracownika obowiązuje inna dobowa norma czasu pracy, urlopu udziela się w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w dniu roboczym danego pracownika, np. 7 godzin – osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Udzielenie urlopu wypoczynkowego będzie natomiast mieć znaczenie dla pracowników zatrudnionych np. w systemie równoważnych norm czasu pracy, w którym pracownik jednego dnia świadczy pracę dłużej niż norma podstawowa, w inne dni z kolei pracuje krócej od normy podstawowej i następnie w skali tygodnia czas ten się bilansuje, tak aby nie przekraczał przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Przy udzielaniu urlopu w dni robocze dla danego pracownika wymiar tego urlopu musi odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, na który urlop ma być udzielony. A zatem urlop powinien być udzielany, np. w wymiarze 10 godzin, jeżeli dzień, w którym pracownik ma korzystać z urlopu, jest jego 10-godiznnym dniem pracy. W takich przypadkach przy udzielaniu urlopu wymiar urlopu określony w dniach powinien być zamieniony na godziny (1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom), aby można było dokonać rozliczenia, jakim wymiarem urlopu dysponuje pracownik po wykorzystaniu tylko jego części.

PRZYKŁAD
Pracownik legitymuje się 11-letnim stażem pracy, czyli jego wymiar na dany rok kalendarzowy wynosi 26 dni urlopu wypoczynkowego, co daje 208h urlopu wypoczynkowego.
Pracownik złożył wniosek o urlop wypoczynkowy na dzień, w którym zgodnie z rozkładem miał pracować 10h. Udzielając urlopu pracownikowi, należy z puli 208h odjąć 10h, zostanie 198h.
Wskazać należy, iż obecnie nie funkcjonuje pojęcie dni roboczych, co oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do udzielenia pracownikowi urlopu także w niedzielę i święto, jeżeli są to dla tego pracownika dni robocze zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

WYJĄTEK!
Udzielenie urlopu na część dnia roboczego może nastąpić tylko, gdy cześć urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar pracy pracownika w dniu, w którym ma zamiar skorzystać z urlopu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.