• wtorek, 08 listopad 2011 18:33

Plotka jest karalna!

Plotka jest karalna!

Jeśli padłeś ofiarą plotek, nie jesteś pozbawiony ochrony prawnej. Wobec plotkarza można zastosować przepisy kodeksów: cywilnego i karnego oraz domagać się zadośćuczynienia pieniężnego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najważniejsze jest ustalenie źródła plotek. Niekoniecznie musi to być jedna osoba, czasami plotkarzami jest cała grupa.

CYWILNA OCHRONA
Kodeks cywilny (art. 23 i 24) chroni naszą część, wizerunek oraz reputację i przedstawia środki ochrony. Ofiara może zażądać ustania plotek, a także usunięcia ich skutków (np. publicznego przeproszenia wraz z informacją, że przekazy były nieprawdziwe). Może też domagać się zadość uczynienia.

W PRAWIE KARNYM
W kodeksie karnym oraz kodeksie postępowania karnego istnieje przestępstwo takie jak zniesławienie (porównanie) oraz zniewaga. W art. 212 kk czytamy, że ten, kto pomawia inną osobą o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Plotki na temat życia prywatnego mogą poniżyć wśród współpracowników lub potencjalnych klientów (jeśli praca wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem) oraz wpłynąć na utratę zaufania. To zaś może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne, status społeczny, a nawet zarobki. Jeśli sąd skazałby za to przestępstwo, może również orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.

PUBLICZNIE TEŻ KARANE
Grzywnie lub ograniczenia wolności podlega również ten, kto publicznie znieważa inną osobę pod jej nieobecności. Ukarany może być także ten, który robi to w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła.

NAJPIERW PRÓBA POJEDNANIA
Przestępstwa zniesławienia jak i zniewagi ściganie są z oskarżenia prywtnego. We wniosku należy wskazać osobę oskarżoną, przedstawić zarzucany jej czyn oraz dowody. Rozprawę głośną poprzedza sprawa pojednawcza. Jeśli nie przyniesie skutku, kieruje się ją na rozprawę główną
.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)