• wtorek, 06 grudzień 2011 01:45

Chcę iść na rentę

Chcę iść na rentę

Nawet jeśli poważnie chorujesz i nie wrócisz do pracy, nie oznacza, że dostaniesz rentę. Aby ją otrzymać, musisz spełnić kilka warunków.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Renta z tytułu niezdolności do pracy (potocznie zwana inwalidzką) należy się osobie niezdolnej do pracy, która ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy (tzw. staż ubezpieczeniowy). Niezdolność ta musi być stwierdzona w trakcie okresu ubezpieczeniowego lub nie później niż w ciągu 1,5 roku po jego upływie.

KTO JEST NIEZDOLNY DO PRACY?
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania nawet po przekwalifikowaniu. Stwierdza ją lekarz orzecznik ZUS. Niezdolność może być całkowita lub częściowa. Orzeczenie jest wydawane najdłużej na pięć lat. Jeżeli nie zgadzasz się z orzeczeniem, w ciągu 14 dni możesz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.

MUSISZ MIEĆ STAŻ
Musisz też mieć tzw. staż ubezpieczeniowy. Jego wysokość zależy od wieku, w jakim stałeś się niezdolny do pracy. Okres ten wynosi: rok, jeżeli okazałeś się niezdolny do pracy przed ukończeniem 20 lat; 2 lata, gdy jesteś w wieku 20-22 lata; 3 lata, jeżeli masz 22-25 lat; 4 lata, gdy masz powyżej 25 do 30 i 5 lat, gdy stałeś się niezdolny w wieku powyżej 30 lat. Szczegółowe przepisy zawiera Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227).

PO TRZYDZIESTCE PRACUJESZ DO KOŃCA
Gdy masz więcej niż 30 lat, do 5 lat pracy musi przypadać na ostatnie dziesięciolecie przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności. Nie jest to konieczne, gdy uznano Cię za całkowicie niezdolnego do pracy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.