Mniej za energię…
Nowy rok przywitał nas podwyżkami cen wielu producentów, a portfel kurczy się podczas płacenia rachunków. Jednak wcale nie musi tak być.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, stare żarówki znikną ze sklepowych półek już w przyszłym roku. Jednak już teraz można pomyśleć o ich wymianie.
Nowe, energooszczędne świetlówki zużywają do 80% mniej prądu niż tradycyjne. Dzięki temu przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci niższy rachunek za elektryczność. Różnice mogą sięgać nawet 15%. W praktyce w naszych portfelach zostanie do 200 zł w skali rocznej, zależnie od tego, ile osób przypada na gospodarstwo domowe, jak jest liczba źródeł światła oraz jakiego rodzaju żarówki się wybierze.
Nowe wymogi wpłyną też na stan środowiska naturalnego. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, do 2020 roku zmniejszymy zużycie prądu o 40 mld kilowatogodzin. Przełoży się to również na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 15 mln ton rocznie.
WYBRAĆ TĄ NAJLEPSZĄ
Dotąd nie zastanawialiśmy się nad wyborem żarówki, wystarczyło określić odpowiednią moc. Alternatywne źródła dzielimy na świetlówki halogenowe, kompaktowe i diody LED.
Ulepszone halogeny mają taki sam kształt jak żarówki tradycyjne, dają jasne światło i rozpalają się natychmiast po zapaleniu. Ich wadą jest dość zużycie energii.
Fluorescencyjne źródła światła działają od 6 do 10 lat. W tym przypadku możemy wybierać w wielu barwach. Natomiast żarówki LED są odporne na częste włączanie i wyłączanie, zaraz po zapaleniu osiągają pełny strumień światła. Ich wadą jest ciągle wysoka cena, po zużyciu należy je składować w specjalnych pojemnikach.
JAK SKŁADOWAĆ
Pamiętajmy, aby zużytych świetlówek nie wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. – W Krotoszynie nie ma specjalnych pojemników na takie odpady. W najbliższym czasie nie będzie również żadnej akcji edukacyjnej, jest to głównie kwestia pieniędzy – poinformował Tadeusz Kempiński, kierownik Zakładu Oczyszczania w PGKiM. Dla pracowników tej instytucji jest wystawiony specjalny pojemnik. Mieszkańcy miasta mogą oddawać zużyte żarówki do punktów sprzedaży oświetlenia. W powiecie jest ich sporo. Przestrzeganie tych zasad jest istotne, żarówki te zawierają złożone układy elektroniczne, które są szkodliwe dla środowiska.