• wtorek, 15 styczeń 2013 08:21

Zwolnienie z pracy – jakie prawa ci przysługują



Każdy z nas może kiedyś dostać wypowiedzenie. Dlatego warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy musisz pożegnać się z firmą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

WYPOWIEDZENIE CZY POROZUMIENIE STRON – CO LEPSZE
Zostałeś wezwany do kadr, a tam okazuje się, że właśnie straciłeś pracę. Na zakończenie współpracy przygotowano ci dwa dokumenty do wyboru – wypowiedzenie (w którym pracodawca uzasadnia zwolnienie np. tym, że nie sprawdziłeś się na swoim stanowisku) oraz rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Ale ty nie wiesz, co wybrać. Wszystko zależy od tego, jakie warunki rozstania proponuje twoja firma. Jeśli nie zgadzasz się z zarzutami szefa albo zależy ci, żeby od razu mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, wybierz wypowiedzenie. Również, gdy chcesz dochodzić swoich praw przed sądem pracy, to jedyna droga. Firma zapłaci co wtedy ekwiwalent urlopowy i okres wypowiedzenia (zależny od stażu pracy). Szef może także zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (wtedy możesz już zacząć nową pracę).
Jeśli uważasz, że zarzuty szefa są zasadne, możesz wybrać porozumienie stron. Ale pamiętaj, że po podpisaniu wspólnych ustaleń trudniej ci będzie dochodzić swoich praw przed sądem pracy.  Nie będziesz także miał dni wolnych na szukanie nowego zajęcia, a zasiłek otrzymasz dopiero po 90 dniach od zarejestrowania się (po 7 dniach, gdy przyjmiesz wypowiedzenie).
Przy tej formie rozwiązania umowy o pracę również należy ci się ekwiwalent za urlop. To, kiedy pożegnasz się z firmą, zależy głównie od tego, na co umówisz się z pracodawcą. Czasem proponują oni zwalnianym pracownikom rozstanie za jakiś czas, np. 2 miesiące, i zwolnienie z obowiązku pracy w tym terminie. Jeśli jest inaczej, możesz negocjować warunki odejścia. Gdy uważasz, że dokument jest dla ciebie niekorzystny, nie podpisuj go, nawet jeśli szef straszy cię sądem pracy. Nie masz przecież już nic do stracenia. Porozumienie stron może być dobre w innym wypadku – gdy chcesz szybko odejść z firmy, bo np. masz nową pracę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)