• czwartek, 05 grudzień 2019 09:09

Nowy obowiązek firm

Nowy obowiązek firm
Nowy obowiązek firm © archiwum

Prawie pół miliona firm z naszego kraju może trafić do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Od 13 października obowiązują przepisy, które powołują do życia Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Firmy mają czas na wpis do rejestru do 12 kwietnia 2020 r. Wpisać musi się beneficjent, czyli ktoś, kto czepie korzyści z zarządzania spółką – czy to jako osoba fizyczna, czy za pośrednictwem innych firm lub organizacji.

Wśród zobowiązanych do wpisu są także osoby, które wpływają na decyzje zapadające w firmie oraz decydują o podpisanych umowach, nawiązywania stosunkach gospodarczych czy przeprowadzonych transakcjach. Urząd skarbowy chce wiedzieć, kto naprawdę zarządza firmą, nawet jeśli robi to „z tylnego siedzenia”. Ministerstwo finansów twierdzi, że rejestr jest również w interesie kontrahentów takich firm. Ma zapobiec Władziu i praniu pieniędzy. W sumie do CRBR może trafić nawet 450 tys. firm z całej Polski.

W skarbówce można dowiedzieć się, czy należy swoją firmę wpisać do rejestru. Kara za niewpisanie może wynieść nawet milion złotych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.