Referendum – nasze prawo i obowiązek
Referendum jest formą głosowania o charakterze powszechnym, bliskim ideałowi i demokracji bezpośredniej. Udział w nim mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania, czyli mający czynne prawo wyborcze. Podczas referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinie o kwestii poddawanej głosowaniu. Jak wygląda to z praktycznego punktu widzenia? Postaramy się to krótko wyjaśnić.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Referendum można podzielić według różnych kryteriów na: obligatoryjne i fakultatywne, opiniotwórcze i wiążące oraz ogólnokrajowe i lokalne. Istotną kwestią jest to, kto tak naprawdę może zagłosować w referendum.
Najbliższe odbędzie się w Warszawie – ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Szczególnie problematyczne jest tzw. „dopisanie do rejestru wyborców”, ponieważ nie tylko zameldowani mieszkańcy będą mogli głosować. Aby zostać dopisanym, trzeba złożyć wniosek we właściwym urzędzie dzielnicy, który wydaje w tej sprawie decyzję. Urzędnicy mają trzy dni na rozpatrzenie wniosku. Wątpliwości budzi tryb weryfikacji oświadczeń o zamieszkaniu w Warszawie, gdyż nie reguluje go prawo wyborcze. Nie jest wiadome, jak urzędnicy będą sprawdzali, czy ktoś rzeczywiście zamieszkuje w Warszawie. Czas pokaże, jak zostanie rozwiązany ten problem w praktyce. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborze odwoływanego organu.
Ważne jest, aby wziąć w nim udział bez względu na to, czy jesteśmy na „tak”, czy „nie”. Wynik referendum jest rozstrzygający, gdy za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Polska jest krajem, w którym liczy się nasze zdanie, więc nie powinniśmy być bierni i czekać aż ktoś za nas wybierze odpowiednią drogę.