• sobota, 15 listopad 2014 14:06

Gdy zmieniasz pracę

Przejście do nowej firmy to nie tylko stres i formalności, ale także nowe możliwości
Przejście do nowej firmy to nie tylko stres i formalności, ale także nowe możliwości Przejście do nowej firmy to nie tylko stres i formalności, ale także nowe możliwości © © archiwum

Do zmiany pracy trzeba się przygotować, nawet jeśli to Ty podejmujesz decyzję o odejściu z niej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Decyzja o zmianie pracy to nie tylko stres. Zawsze wiąże się też z wieloma formalnościami, które trzeba będzie załatwić, zanim rozstaniesz się z dotychczasowym pracodawcą.

ROZWIĄŻ UMOWĘ
Podstawową sprawą jest rozwiązanie umowy o pracę. Możesz to zrobić składając wypowiedzenie. W ten sposób można rozwiązać umowę zawartą na okres próbny, na czas nieokreślony oraz pod pewnymi warunkami umowę terminową. Pamiętaj, że obowiązuje cię okres wypowiedzenia – czas, który musisz przepracować, zanim umowa wygaśnie. Jego długość zależy od rodzaju umowy. Jeśli w firmie pracujesz mniej niż pół roku – wynosi on 2 tygodnie, miesiąc – jeśli pracujesz co najmniej sześć miesięcy, oraz 3 miesiące, gdy byłeś zatrudniony co najmniej trzy lata.

GDY CZEKA NOWA PRACA
Bywa, że w nowej firmie chcą, abyś jak najszybciej rozpoczął u nich pracę, a nie pozwala na to długi czas wypowiedzenia. Możesz dojść do porozumienia z obecnym pracodawcą i rozwiązać umowę na uzgodnionych warunkach, czyli za porozumieniem stron. Co zrobić, jeśli pracodawca nie chce przyjąć twojego wypowiedzenia? Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, a więc nie wymaga zgody drugiej strony. Nawet jeśli pracodawca odmawia przyjęcia pisma, nie wstrzymuje to bieg wypowiedzenia.

ŚWIADECTWO PRACY
Niezależnie od okoliczności rozstania, pracodawca ma obowiązek wydać i świadectwo pracy. Może wręczyć je osobiście lub wysłać pocztą. Ma na to 7 dni od rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, czy zawiera prawidłowe dane m.in. o okresie i rodzaju wykonywanej pracy. Gdy są w nim błędy, masz 7 dni na jego skorygowanie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)